Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Dieťaťu po žltačke doprajte hlavne pokoj

Hepatitída A patrí medzi ochorenia vyžadujúce liečbu mnoho mesiacov. To platí aj v prípade nekomplikovaného priebehu. Akútna fáza síce trvá spravidla "len" niekoľko týždňov, po nej však nasleduje dlhé obdobie rekonvalescencie, keď sa pečeň spamätáva z útoku agresívneho vírusu. Navyše, táto choroba mnohokrát postihuje deti a mladistvých. Ako sa o ne starať, ak ochorejú hepatitídou A?

Karanténa

Počas samotného ochorenia preberá starostlivosť o chorých infekčné oddelenie v nemocnici. Hospitalizácia a s ňou spojená izolácia chorých detí je aj v súčasnosti povinná. Ak máte doma ďalšie deti, ktoré s chorým dieťaťom prišli do styku, je potrebné ich tiež izolovať. Nemusia byť síce v nemocnici, ale nie je možné ich púšťať k iným deťom a do kolektívu (kúpalisko, zotavovacie akcie, hotely, kino, detské tábory a pod.) vôbec. Ako dlho bude trvať karanténa, určí ošetrujúci lekár.

Pravidelné kontroly

Vlastná starostlivosť o dieťa postihnuté žltačkou typu A pre vás nastáva až po jeho prepustení z nemocnice. V tom čase vás bude lekár informovať o vhodnom dennom režime a predovšetkým o kontrolách stavu rekonvalescenta. Pri nich sa zisťuje ako celkový stav dieťaťa, tak orientačne veľkosť pečene a z krvných testov funkcia pečene.

Pokojový režim

Po ochorení hepatitídou A trvá pečeni niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa zase dostanú do pôvodnej formy. Malý pacient je navyše celkovo oslabený a výnimkou nebýva zvýšená únavnosť. Pre optimálnu regeneráciu organizmu ako celku a menovite pečeňového tkaniva je potrebný pokoj, teda žiadna fyzická záťaž. Behanie, športovanie a iná telesne náročná činnosť je preto po žltačke A zakázaná až do času, keď ju povolí ošetrujúci lekár. Orientačne je možné pomaly zvyšovať záťaž po normalizácii hladín pečeňových enzýmov.

Strava alebo "pečeňová diéta"

Keďže pečeň sa vo veľkej miere podieľa na spracovaní všetkých živín a tiež toxických látok a liekov, je pri ich poškodení potrebné odľahčiť im vhodnou úpravou stravy. Preto je potrebné obmedziť množstvo tukov v potrave (nesmažiť, vylúčiť tučné jedlá vrátane tučného mäsa) a jesť častejšie po menších dávkach. Naopak, je veľmi vhodné dbať na dostatočný príjem tekutín a tiež vitamínov a minerálov, teda na dostatok zeleniny a ovocia. Bielkoviny je vhodné podávať vo forme chudého mäsa, radšej hydinového (kura, morka) a rybieho. Veľmi vhodným zdrojom bielkovín je tvaroh. Tepelná úprava potravín pri pečeňovej diéte predstavuje varenie, pečenie a dusenie. Príjem cukrov nie je nutné nejako zvlášť obmedzovať, ale i keď sladké deťom často veľmi chutí a je rýchlym zdrojom energie, nie je radno to s ním preháňať. Čo je však potrebné obmedziť absolútne, je príjem alkoholu. Deti síce obvykle alkohol nepijú, ale výnimka v podobe slávnostného prípitku sa neodporúča.

(zak)

Zdroj:


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Osteoporóza a jak jí předcházet