Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Partner má vírusovú hepatitídu C – čo teraz? Motivujte ho k liečbe!

Vírusová hepatitída C je ochorenie, ktoré bolo identifikované a pomenované pomerne nedávno – v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Vzhľadom na to, že sa prenáša krvou, k jeho rozšíreniu došlo až s vykonávaním transfúzií. V súčasnosti sa šíri hlavne medzi narkomanmi, ktorí používajú spoločne ihly na aplikáciu drog. Nakaziť sa však možno tiež v tetovacom salóne alebo pri piercingu.

Hepatitída C je vírusový zápal pečene a je zákerná tým, že nakazený človek spočiatku nemá žiadne ťažkosti – nič ho teda nevedie k tomu, aby sa dal vyšetriť u lekára. Ochorenie prebieha pomaly a dlho, niekedy sa prejaví až nezvratnými zmenami na pečeni. Rovnako pomalá a strastiplná je i jeho liečba.

Pokiaľ zistíte, že váš partner alebo niekto z rodiny má hepatitídu C, je potrebné ho motivovať k tomu, aby sa začal liečiť. Nestačí, pravdaže, keď bude brať svedomito lieky, je potrebné radikálne zmeniť životný štýl. Pokiaľ chcete chorého podporiť pri zdolávaní jeho choroby, ponúka sa vám možnosť spoločne s ním zmeniť spôsob životosprávy. Ak však má byť liečba účinná, je potrebné dodržiavať určité pravidlá a opatrenia, kde môžete do značnej miery prispieť svojou spoluúčasťou.

Prvý krok je iste ten najťažší: Ak je chorý užívateľom drog, je predovšetkým žiaduce, aby sa zbavil tejto závislosti. Ak je alkoholik, musí sa zbaviť závislosti od alkoholu. To je najdôležitejší predpoklad úspešného zvládnutia liečby hepatitídy C. Je to pre každého veľmi závažný krok a rozhodnutie by malo vždy vychádzať od neho samého.

Druhým opatrením nutným k postupnému zvládnutiu hepatitídy C je úprava stravy. Diéta nie je taká prísna ako pri akútnej žltačke, keď v počiatočnej fáze sú povolené prakticky len sucháre a čaj. Je však vhodné obmedziť príjem tukov, a hlavne sa vyhýbať tukom prepáleným – teda namiesto viedenského rezňa so zemiakovým šalátom urobiť dusený prírodný plátok s ryžou, namiesto vyprážaného syra špagety so strúhaným syrom, namiesto chrumkavých hranolčekov zemiakovú kašu. Tučné pikantné syry nahradia žervé a tvaroh, korenené salámy zase hydinová šunka. Je vhodné dodržiavať pravidelný režim jedla, dbajte na dostatočné množstvo tekutín – ale pozor, alkoholické nápoje a silnú kávu je potrebné vynechať! Najvhodnejšia je čistá voda alebo bylinkový čaj. Niektoré byliny dokonca pôsobia podporne pri liečbe hepatitídy C, o ich užívaní je však potrebné poradiť sa vopred s ošetrujúcim lekárom.

Treťou nezanedbateľnou stránkou veci je starostlivosť o fyzickú stránku pacienta. Je potrebné dopriať telu dostatok pohybu, ale tiež odpočinku. Univerzálny tip na pohyb je chôdza – nemusia to byť dlhé túry, ale aspoň vyviesť sa na konečnú električky alebo autobusu a prejsť sa inokadiaľ než ulicami plnými smogu. Vo všedný deň stačí prejsť sa na chvíľu aspoň v najbližšom parku.

Štvrté pravidlo, ktoré je potrebné veľmi dôsledne dodržiavať, sa týka ochrany členov domácnosti. Nie je vhodné zdieľať s chorým jedinú zubnú kefku, holiaci strojček, nožničky na nechty a podobné predmety, na ktorých by sa mohlo zachytiť hoci aj mikroskopické množstvo krvi. Pozornosť je potrebné venovať hlavne tomu, aby ostatní neprišli do styku s nezaschnutou krvou postihnutého, najmä keď sa poraní alebo keď sa mu krv spustí z nosa. Aj drobné odreniny by sme mali chorému prelepiť náplasťou. Pokiaľ má hepatitídu C váš sexuálny partner, vašou pomôckou by sa mal stať kondóm – choroba síce nie je sexuálne prenosná, ale drobné krvácajúce ranky môžete mať všade...

Nie je však potrebné chorému oddeľovať osobitný tanier, hrnček, príbor – po umytí môžu ostatní členovia domácnosti používať rovnaký riad ako on. Podobné je to i s posteľnou bielizňou – prať je možné v jednej práčke a obliečky je možné používať spoločné.

Piata zásada nie je až piata preto, že by azda bola najmenej dôležitá. Všetky opatrenia sa navzájom dopĺňajú a nedá sa vynechať žiadne, pokiaľ má byť liečba účinná. Za piate by mal chorý chodiť na kontroly podľa pokynov lekára a dodržiavať jeho odporúčania. Niekedy sa môže zdať, že liečba hepatitídy trvá veľmi dlho a pokrok nie je badateľný. Pokiaľ niekto známy ponúka zaručene účinný liek, bylinku, vitamín alebo radí nejaký "zázračný" spôsob liečby, vždy je potrebné sa tiež s ošetrujúcim lekárom poradiť o účinnosti – alebo skôr neškodnosti – takýchto rád.

Život s hepatitídou C prináša často dlhodobé obmedzenia, ale pokiaľ sa dôsledne dodržujú aspoň základné pravidlá nutné k jej úspešnému zvládaniu, nie je to choroba nevyliečiteľná. Naopak, ich porušovanie vedie k zmenám na pečeni, ktoré sa už nedajú vrátiť, a môže mať teda neblahé doživotné následky.

(ame)


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Poruchy imunity