Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Žltačka v rodine – všetci do karantény?

Biele steny, postele, plášte lekárov aj úbory sestier, ako farebné spestrenie sivá podlaha. Takto nejako stále vyzerá celý rad infekčných oddelení aj kliník. A aj v tých prívetivejšie vybavených je možné modrú oblohu vidieť iba cez mreže. V takom prostredí prebieha zákonom nariadená karanténa pre pacientov s vírusovou hepatitídou.

Najľahšie sa prenesie „Áčko“

Prenos z človeka na človeka je možný pri vírusových zápaloch pečene A, B aj C, napokon, preto sa tiež nazývajú infekčné žltačky. Pri type B a C sú vírusy z tela vylučované krvou (aj slinami s prímesou krvi!) a materským mliekom, preto je prenos medzi rodinnými príslušníkmi najčastejšie následkom zdieľania ostrých nástrojov hygienickej potreby (zubné kefky, žiletky, britvy, holiace a depilačné strojčeky). Chorý s vírusovou hepatitídou A však vylučuje vírusy aj stolicou, takže pri hrubom porušení hygienických zásad dochádza k tzv. fekálno-orálnemu prenosu, teda kontaminovanými rukami, predmetmi alebo potravinami.

Karanténa verzus karanténne opatrenie

Kvôli evidentne jednoduchému prenosu nákazy je chorým s vírusovou hepatitídou všetkých typov zákonom nariadená izolácia na infekčnom oddelení – karanténa. U členov spoločnej domácnosti eventuálne u osôb vystavených nákaze sa aplikujú tzv. karanténne opatrenia, ktoré pri vírusových hepatitídach spočívajú v opakovanom vyšetrení lekárom a odobraní krvi. V krvi sa testuje prítomnosť protilátok, ktoré by svedčili o nákaze, a hladina pečeňového enzýmu, ktorej zvýšenie znamená poškodenie pečene zápalom. Intervaly týchto vyšetrení sa líšia podľa typu vírusovej hepatitídy a závisia od inkubačnej lehoty ochorenia:

Typ A – vyšetrenie 3, 30 a 50 dní po izolácii chorého

Typ B – 3, 90 a 150 dní

Typ C – 3, 30 a 90 dní

Opatrení k obmedzeniu šírenia nákazy je viac, najviac obmedzujúce je asi pri type A, keď je zákaz vykonávania epidemiologicky významnej činnosti (práca v zdravotníctve, v jedálňach a pod.) na 50 dní.

V prípade výskytu vírusovej hepatitídy v rodine nie je potrebné hneď baliť župany a uteráky pre celú rodinu, stačí iba pre chorého. Napriek tomu je vhodné počas karanténnych opatrení starostlivo dodržiavať hygienu, pretože do posledného vyšetrenia nie je isté, či nie je nakazený ďalší člen rodiny.

(zep)

Zdroj:
Göpferová D, a kol. Epidemiologie infekčních nemocí. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2003.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Fenylketonurie a PKU dieta