Přeskočit navigaci

Ochorenie

Počiatočná fáza "céčka" sa začína nenápadne hneď po prieniku vírusu do krvi. Ten je z miesta vstupu do organizmu unášaný krvou až do pečene. Tam sa zachytí na pečeňovej bunke. Tým sa začína jeho životný cyklus.

Prišiel, videl, zvíťazil…

Po uchytení vírusu na povrchu pečeňovej bunky splýva jeho obal s bunkovou membránou. Jeho genetická informácia (RNA) sa dostáva dovnútra. Bunka začína vyrábať podľa predlohy nové súčasti vírusu. Deje sa tak na úkor jej pôvodných funkcií. Po kompletizácii jednotlivých dielov vzniká nový vírus. Ten preniká cez bunkovú membránu von, napáda ďalšie bunky a ďalej sa množí.

Napadnutá bunka je zaregistrovaná systémom obrany organizmu a zložité mechanizmy postupne vedú k jej zániku. Telo sa proti vírusu bráni tým, že ničí napadnuté bunky. Samo tak prispieva ku skaze vlastnej pečene.

Samotná hepatitída prebieha v niekoľkých fázach:

  1. NÁKAZA

    Vírus napáda zdravé bunky v pečeni a začína sa v nich množiť.

  2. ZÁPAL

    V akútnej začiatočnej fáze sa začína zápal pečene. Ten môže trvať od 2 do 12 týždňov. Imunitný systém sa snaží proti vírusom bojovať. Veľké množstvo vírusu je organizmom zničené, zostávajúce sa však stále množí. Týmto nekonečným bojom vo viac ako 85 percentách prípadov vzniká chronická infekcia. Počas nej nemusí chorý pociťovať žiadne príznaky. Zápal môže pokračovať až niekoľko desaťročí bez toho, aby o tom postihnutý vedel.

  3. FIBRÓZA

    Dlhotrvajúci zápal a poškodenie pečene zanechávajú v pečeňovom tkanive nezvratné zmeny. Snaha o ich nápravu vedie k rozmnoženiu väzivového tkaniva. To nahrádza pôvodné funkčné tkanivo pečene. Počet zdravých a fungujúcich pečeňových buniek sa rýchlo znižuje.

  4. CIRHÓZA

    Pri silnej fibróze sa na pečeni tvoria uzlíky a jazvy, ktoré úplne menia pôvodnú štruktúru pečene. Pečeň "tvrdne". Stúpa tlak v krvnom riečisku, rozvíja sa tzv. portálna hypertenzia. To vyvolá celý rad komplikácií. K najzávažnejším patria:

    • krvácanie z pažeráka a žalúdka,
    • hromadenie sa tekutiny v dutine brucha (ascites),
    • krvácanie kvôli nedostatku faktorov potrebných pre zrážanie krvi.

Pokračujúca choroba prestavuje pečeňové tkanivo. Pečeň prestáva byť schopná plniť svoje základné funkcie. V krvnom riečisku sa hromadia škodliviny. Tie pôsobia na mozog, vyvolávajú zmätenosť a poruchy vedomia (pečeňová encefalopatia, kóma). V cirhózou zmenenej pečeni sa môže začať nádorové bujnenie a vzniknúť rakovina (hepatocelulárny karcinóm). V najťažšom prípade čaká chorého smrť.

Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Fenylketonurie a PKU dieta