Přeskočit navigaci

Aktuálne pre odborníkov

Pri hepatitíde C je v tele nižšia hladina lipidov

Pri hepatitíde C je v tele nižšia hladina lipidov V poslednom čase sa objavujú správy o vplyve vírusu hepatitídy typu C na sérové lipidové spektrum. Otázku v podstate vyriešili vedci z Taiwanu, keď na rešpekt budiacom súbore 11-tisíc obyvateľov preukázali, že cholesterol a triacylglyceroly sú u osôb s hepatitídou štatisticky významne nižšie než vo všeobecnej populácii.

Zmeny metabolizmu pri hepatitíde C

Je známe, že okrem pečeňového postihnutia spôsobuje infekcia vírusom hepatitídy C i choroby štítnej žľazy, hematologické ochorenia a niektoré poruchy imunity. Objavujú sa štúdie o vplyve infekcie vírusom hepatitídy C na vznik inzulínovej rezistencie. Vedci sa preto začali venovať i štúdiu lipidového metabolizmu u nakazených osôb.

Jedenásťtisíc skúmaných osôb

Vo veľkom súbore zloženom z viac než 11-tisíc skúmaných osôb bolo 6 % séropozitívnych pacientov s prítomnosťou protilátok proti hepatitíde C.

Hepatitída C ako protektívny faktor pred zvýšenou hladinou sérových lipidov

Svoje miesto medzi faktormi asociovanými so zvýšenou hladinou cholesterolu potvrdili faktory ako ženské pohlavie, vek a zvýšená hladina triglyceridov. Ďalej sa ukázalo, že zvýšené hladiny cholesterolu sú štatisticky významne častejšie u osôb bez diabetu a bez prítomnosti protilátok proti hepatitíde typu C.

Vedci ďalej zistili, že zvýšené hladiny triglyceridov sa vyskytujú signifikantne častejšie u mužov, diabetikov, u osôb s vyšším BMI (body mass index), vyššími hladinami cholesterolu a u osôb bez prítomnosti protilátok proti hepatitíde typu C.

V ďalšej časti výskumu boli testovaní ľudia s pozitívnymi protilátkami proti hepatitíde typu C na aktívnu prítomnosť vírusu pomocou stanovenia RNA vírusu. U troch štvrtín pacientov bol vírus prítomný. Potom vykonal výskumný tím rovnaké testovanie celého súboru. Preukázal tie isté výsledky špecificky pre prítomnosť aktívneho vírusu.

Infekcia mení lipidové spektrum

Na základe výsledkov takto neobvykle rozsiahleho výskumu autori právom usudzujú, že prítomnosť vírusu proti hepatitíde C spôsobuje pravdepodobne výrazné zmeny v profile sérových lipidov.

(hul)

Zdroj: Chia-Yen D, et al. Associations between hepatitis C viremia and low serum triglyceride and cholesterol levels: A community-based study. J Hepatol 2008;49:9–16.


Archív

fact sheet

 

Súhrn charakteristických vlastností lieku PegIntron

PegIntron
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Fenylketonurie a PKU dieta