Přeskočit navigaci

Aktuálne pre odborníkov

Tehotenstvo a infekcia vírusom hepatitídy C

Tehotenstvo a infekcia vírusom hepatitídy C Už dlho bol sledovaný vplyv vírusu na chorých s hepatitídou C. Vedci zistili, že okrem rizika postihnutia pečene s následnou cirhózou či dokonca karcinómom má vírus aj ďalšie negatívne vplyvy na celý rad iných orgánov. Napriek tomu bolo doposiaľ málo znalostí o tom, čo spôsobí infekcia vírusom hepatitídy C v tele tehotnej ženy a aký má vplyv na novorodenca. Medzeru v našich znalostiach sa pokúsili zaplniť vedci z USA.

Účinky vírusu na organizmus matky a dieťaťa boli dosiaľ málo skúmané

O vplyve vírusu hepatitídy typu C na zdravie matky a plodu sa vie zatiaľ málo. Predchádzajúce výskumy sa zaoberali predovšetkým vertikálnym prenosom vírusu, nie tak už jeho účinkami. Pritom napríklad screening rizikových matiek by mohol priniesť významný benefit, pokiaľ by sa ukázalo, že infekcia týmto vírusom mení významne zdravie matky či plodu.

Výskum veľkej skupiny infikovaných žien v USA

V rokoch 2003 až 2005 preto vedci vo Washingtone vybrali súbor viac než päťsto tehotných žien, u ktorých bol sérologicky potvrdený kontakt s vírusom hepatitídy C. Skupinu porovnali s veľkým súborom tehotných žien negatívnych, čo sa prítomnosti vírusu hepatitídy C týka (HCV negatívnych tehotných).

Stav novorodencov po pôrode

Zistili, že novorodenci HCV pozitívnych matiek mali častejšie nízku pôrodnú hmotnosť, viac potrebovali podpornú ventiláciu a celkovo končili častejšie na novorodeneckom oddelení JIP.

Komplikácia u matiek

HCV pozitívne matky s nadváhou mali navyše väčšie riziko tehotenskej cukrovky než ostatné tehotné s nadváhou.

Má predpôrodný screening význam?

Infekcia matky vírusom hepatitídy C teda predstavuje zvýšené riziko pre matku aj plod. Obzvlášť u rizikových skupín matiek by preto screening pred pôrodom mohol upozorniť na zvýšené riziko komplikácií. Dá sa uvažovať o tom, že by tieto matky mali rodiť v miestach, kde je pripravené dobre vybavené novorodenecké oddelenie JIP. Bolo by tiež možné pripraviť sa vopred na komplikácie vyžadujúce podpornú ventiláciu novorodenca, a tým znížiť riziko zdržania.

(hul)

Zdroj: Pergam SA, Wang CC, Gardella CM, et al. Pregnancy complications associated with hepatitis C: data from a 2003-2005 Washington state birth cohort. Am J Obstet Gynecol 2008;199:38:e1–38. e9.


Archív

fact sheet

 

Súhrn charakteristických vlastností lieku PegIntron

PegIntron
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Cílená biologická léčba