Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

AIDS a vírusová hepatitída C – ktorá nákaza je častejšia?

Vírusová hepatitída C a AIDS majú okrem iného spoločnú jednu závažnú okolnosť. Celé mesiace i roky nakazený človek nemusí o svojej chorobe vedieť. Tým sa ale súčasne stáva nevedomým zdrojom infekcie pre svoje najbližšie okolie.

Moderné metly ľudstva

Problematika HIV a AIDS je všeobecne známa najširšej verejnosti. Nielen vďaka veľmi rozvinutým prevenčným programom a osvete, ale i médiám každého druhu, pre ktoré je táto choroba vďačným námetom.

Svetová zdravotnícka organizácia udáva 33,2 milióna nakazených ľudí na celej planéte, v Českej republike je 1042 nahlásených HIV pozitívnych osôb, u 239 sa rozvinul AIDS (133 pacientov už zomrelo). Všeobecne sa uvádza, že skutočný počet infikovaných osôb je 5-10x väčší než počet nahlásených prípadov, niektorí epidemiológovia ale odhadujú iba 3-5x vyššie množstvo nakazených ľudí.

Príliš neskorý objav

Vírus hepatitídy C bol objavený na konci osemdesiatych rokov 20. storočia. Bohužiaľ relatívne neskoro, pretože sa ním medzitým stihlo transfúziami krvi a spoločným zdieľaním ihiel nakaziť celosvetovo veľké množstvo ľudí.

Tento vyliečiteľný zápal pečene prebieha u 3/4 pacientov mnoho rokov bez akýchkoľvek príznakov. Dôsledkom toho sa mnoho pacientov dozvedá o svojej chorobe až dnes. Pri vírusovej hepatitíde typu C sa u 30-60 % pacientov môže objaviť chronická aktívna hepatitída, u 5-20 % sa po viac než 20 rokoch objaví cirhóza pečene, a je tiež popísaná spojitosť infekcie HCV so vznikom maligného nádoru pečene.

Česká republika patrí medzi štáty s relatívne nízkym výskytom hepatitídy C, infikované sú približne 0,2 % populácie (teda 20 000 ľudí), na celom svete je to odhadom 175 miliónov ľudí!

Vypočutie si diagnózy "vírusová hepatitída C" síce nie je zďaleka tak fatálne ako infekcia HIV napriek tomu sa však postihnutý ocitá v náročnej životnej situácii, ktorá prináša rad obmedzení a nepríjemnú terapiu. Nakoľko sa žltačka typu C vyskytuje v ďaleko väčšej miere než HIV/AIDS, je na zváženie, či by si nezaslúžila minimálne rovnakú pozornosť.

(zep)


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Alergie, astma, senná rýma