Přeskočit navigaci

U lekára

Hepatitída C sa nelieči v ordináciách praktických lekárov. Aj napriek tomu by ste práve tu mali svoju cestu k diagnóze a liečbe začať. Rozhovorom so svojím lekárom získate kvalifikovaný názor na svoj problém a radu, ako ďalej postupovať. Lekár uskutoční základné vyšetrenie pečene a v prípade, že je to potrebné, vystaví vám odporúčanie na vyšetrenie u špecialistu.

Problematikou hepatitídy C sa väčšinou zaoberajú odborníci špecializovaných centier väčších nemocníc. Liečba ochorenia pečene je náplňou:

  • hepatológia
    Úzko špecializovaný lekársky odbor zaoberajúci sa výskumom, diagnózou a liečbou pečeňových ochorení.
  • gastroenterológia
    Pododbor interného lekárstva zaoberajúci sa výskumom, diagnózou a liečbou chorôb tráviaceho systému.
  • infektológia
    Lekársky odbor zaoberajúci sa štúdiom, diagnózou a liečbou infekčných ochorení.

Špecializovaný lekár urobí všetky potrebné testy a vyhodnotí ich výsledky. V prípade pozitívneho nálezu a stanovenia diagnózy vyberie najvhodnejšiu liečbu.

Hriechy mladosti

Návštevu lekára obyčajne začínajú formality súvisiace so založením zdravotnej dokumentácie. Sprievodný list vystavený praktickým lekárom informuje špecialistu o zdravotnom stave chorého, základných rysoch aktuálneho problému, prípadne ho oboznamuje s výsledkami už uskutočnených testov.

Vlastné vyšetrenie začína lekár opýtaním sa na charakter a priebeh problémov. Cielenými otázkami získava anamnézu. Tú tvorí súbor údajov o vašom zdravotnom stave pred ochorením, o vašom živote, rodinnom prostredí i o chorobách predkov alebo súrodencov.

Informácie z predchádzajúceho obdobia sú dôležité pre objasnenie všetkých možných súvislostí. S lekárom hovorte otvorene o svojom správaní v minulosti a snažte sa spomenúť si na všetky detaily. Priznajte všetky riziká, s ktorými ste prišli do styku. Lekár vás kvôli vašim prehreškom nebude vyšetrovať ani súdiť. Je však dôležité zistiť, ako vaša infekcia vznikla.

Vyzlečte sa do pol pása

Zdá sa vám tiež, že ste žltí? Lekár sa vám pozrie priamo do očí. Farba ich bielkov mu to potvrdí. Vyzlečiete sa do pol pása. Ďalej si bude všímať brucho. Zväčšená pečeň zreteľne vyčnieva spod rebier. Nádych, výdych... hrana pečene kĺže pod prstami, teraz už lekár vie, kam až siaha. Ako je na tom slezina? Vyšetrujúca ruka sa presunie na ľavú stranu brucha. Máte na bruchu zreteľne rozšírené podkožné žily? To nie je dobré. Znamená to vysoký tlak vo vrátnicovom riečisku. Krv nemôže do pečene, tak si hľadá náhradné cestičky. "Opuchlo" vám brucho? Je potrebné ho prehmatať a preklepať. Čo vaše kĺby? Že to s pečeňou nemá nič spoločné? Vyrážka alebo bolesti v kĺboch môžu byť príznakom sprievodného imunokomplexového ochorenia.

Odber anamnézy a lekárske vyšetrenie poskytujú len základnú predstavu o stave chorého. Pre určenie diagnózy hepatitídy C sú zásadné krvné testy.

Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Rakovina a její léčba