Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Aké obmedzenia prináša vírusová hepatitída chorému?

Mnohých z tých, ktorým lekár oznámil, že sú nakazení vírusovou hepatitídou, iste zaujíma, aké sú ich vyhliadky do budúcnosti. Často sa objavujú nasledujúce otázky:

  • "Čo pre mňa táto diagnóza znamená?
  • Aké obmedzenia na mňa čakajú?
  • Ako sa budem liečiť?
  • Čo nesmiem a čo smiem?"

Všeobecne sa dá povedať, že pri vírusovej hepatitíde je extrémne dôležitá spolupráca pacienta pri liečbe, dobrá vzájomná komunikácia s lekárom a informovanosť pacienta, ktorý si musí uvedomiť, že za svoje zdravie je zodpovedný iba on sám. Pokiaľ vám na vašom stave záleží a chcete sa uzdraviť, nechcete, aby vás choroba doviedla až do nepríjemných a desivých koncov, iste vám stojí za to venovať pozornosť niektorým opatreniam, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť váš zdravotný stav.

Pokiaľ sa má vaša pečeň uzdraviť, potrebuje okrem liečby, ktorú vám poskytne lekár, od vás samotných tú najlepšiu starostlivosť. Ako môžete chrániť svoju pečeň, keď máte "céčko"?

Nevyhnutné je dodržiavať zdravý životný štýl. Pokiaľ chcete urobiť niečo pre svoje zdravie, mali by ste sa držať nasledujúcich zásad:

  • pravidelne sa venovať nie príliš náročnému cvičeniu (chôdza, joga, plávanie)
  • obmedziť konzumáciu alkoholu, ktorý vašu pečeň zaťažuje a obmedzuje jej schopnosť spontánnej regenerácie – pečeň dostáva pri detoxikácii alkoholu aj iných cudzorodých látok poriadne zabrať
  • upraviť svoj jedálny lístok, vyhnúť sa príliš mastným pokrmom, potravinám s vysokým obsahom bielkovín a látkam, ktoré sú v pečeni spracovávané a ktorých metabolizmus je pre pečeň náročný
  • snažiť sa zabrániť zápche, pri ktorej dochádza k prechádzaniu splodín z čreva do krvi a ich následného odnášania do pečene
  • načúvať svojmu telu a dopriať si odpočinok, kedykoľvek sa cítite unavení
  • samozrejmosťou by mal byť pravidelný denný režim a dostatok spánku, počas ktorého váš organizmus znovu načerpá potrebnú energiu

Ďalšie tipy, ako šetriť svoju pečeň.

Niektoré opatrenia týkajúce sa zdravého životného štýlu môžu pomôcť aj pri prevencii vírusovej hepatitídy. Je pravda, že pôvodcom hepatitídy C je vírus, tento vírus by sa však nemohol uchytiť v teréne, ktorý je preň nepriaznivý, ktorý mu neponúka vhodné podmienky na to, aby napadol pečeňové bunky – hepatocyty.

Preto sa tiež vírusová hepatitída objavuje často u alkoholikov, narkomanov, u ľudí, ktorých imunitný systém je oslabený iným ochorením alebo stresom. Tým, že svojmu telu a svojej pečeni doprajete pokoj potrebný pre ich regeneráciu, obmedzíte svoje riziko nákazy.

Zdroj: www.cdc.gov

(hak)


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Revmatické nemoci