Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Dôsledná hygiena chráni pred žltačkou typu A

Určite si z detstva pamätáte večné otázky mamičiek, či si dieťatko umylo ruky. A nešlo len o ich rozmar. Dôsledné a dôkladné dodržiavanie hygienických návykov je totiž po očkovaní tou najdôležitejšou prevenciou pred nákazou takzvaným ochorením špinavých rúk – žltačkou typu A.

Aj bezpríznakový pacient je rizikový

Vírusová hepatitída A (VHA) je zákerná choroba. Prvé príznaky ochorenia sa objavujú až mesiac po infekcii, ibaže nakazený už šíri vírus do okolia.

Jediným zdrojom nákazy je človek. Najnákazlivejšia je stolica pacienta. Vírus napadajúci pečeň sa totiž do výkalov vylučuje žlčou. Vírus sa tiež dostáva do krvi, moču a slín, ale v omnoho menšom množstve. Hneď ako u pacienta prepuknú príznaky (nevoľnosť, zvracanie, žltačka), jeho infekčnosť klesá.

Na čo si dať pozor

VHA sa šíri tzv. fekálno-orálnou cestou. Stačí, aby si nakazený jedinec po vykonaní potreby neumyl ruky a infekciu môže šíriť ďalej. Veľmi rizikové sú teda stánky rýchleho občerstvenia bez dostatočného hygienického zázemia pre personál. Škála nákaz z jedla v nich môže byť pestrejšia než samotný jedálny lístok.

Pozor na deti

Ľahko je možné nakaziť sa aj od detí. Zvlášť ak nemajú ony samy ešte osobnú hygienu zažitú. Navyše, infekcia u nich často prebieha bezpríznakovo.

Nevyhovujúca voda

Aj studničná voda môže predstavovať riziko. Vírus hepatitídy je možné v kontaminovanej studni nájsť ešte pol roka po jej znečistení!

Staré príslovie „Čistota pol života“ tak platí pre predchádzanie tomuto „ochoreniu špinavých rúk“ dvojnásobne.

(Ela)

Zdroj: Husa P, Husová L. Léčba virových hepatitid. Praha: Triton, 2000. Krekulová L, Řehák V. Virové hepatitidy. Praha: Triton, 2002.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Poruchy imunity