Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Hepatitída A – ako sa nenakaziť na dovolenke

Možno ste počas školskej dochádzky zažili karanténu kvôli žltačke. Trieda mala vyhradený zvláštny stôl v jedálni, všetci šli na odber krvi a niekoľko týždňov nemohli nikam do kolektívu. Vírusová hepatitída typu A alebo klasická "infekčná žltačka" stále patrí medzi nákazlivé ochorenia, ktoré vás môžu stretnúť a prepadnúť nielen v škole, ale vlastne kdekoľvek. S blížiacim sa obdobím dovoleniek a s nimi spojeným cestovaním do blízkych aj vzdialených krajín preto nadobúda na aktuálnosti otázka, ako sa nákaze týmto ochorením napadajúcim pečeň a spôsobujúcim dlhodobé nepríjemné ťažkosti vyhnúť.

Čisté ruky sú základ

Nie nadarmo sa hepatitída A prezýva „choroba špinavých rúk“. Táto infekcia sa prenáša stolicou, preto stačí neumyť si poriadne ruky po návšteve WC – a nešťastie je na spadnutie. Vírus prežíva aj vo vode a na potravinách. Základom prevencie nákazy je preto dôsledná hygiena alebo dôkladné umývanie rúk, najmä pred jedlom, a konzumácia umytých, prípadne inak hygienicky ošetrených potravín (olúpanie šupky, varenie a pod.) a hygienicky bezchybnej vody.

Tieto zásady je nutné dodržiavať, predovšetkým ak sa chystáte navštíviť krajinu s celkovo nižšou úrovňou hygieny. Tam je riziko nákazy najvyššie. Niektoré zdroje uvádzajú až stopercentnú premorenosť obyvateľov nákazou hepatitídy A v rozvojových krajinách. Jednako, opatrnosť je potrebná všade, aj v päťhviezdičkovom hoteli tej najvyspelejšej krajiny na svete.

Očkovanie predovšetkým

Významnou ochranou pred ochorením hepatitídou A je však hlavne očkovanie. Podávajú sa celkom dve dávky očkovacej látky a imunita vzniká cca 14. deň po podaní prvej dávky a pretrváva zhruba rok. Druhú dávku je potrebné podať za šesť až osemnásť mesiacov po prvej dávke. Účinok očkovania potom pretrvá viac ako dvadsať rokov. Očkovanie nie je hradené zo zdravotného poistenia, ale je vhodné ako v prípade, že sa chystáte do krajiny s nižšou úrovňou hygieny, tak aj pre deti, ktorým všeobecne hrozí zvýšené riziko nákazy.

Pokiaľ sa pre očkovanie rozhodnete, nezbavuje vás to nutnosti dodržiavať zásady hygieny. Pamätajte na to, že očkovanie vás ochráni iba pred hepatitídou A, ale neochráni vás pred ďalšími ochoreniami prenášanými špinavými rukami a kontaminovanou potravou.

(zak)

Zdroj:
www.vakciny.net
www.zdravotnickenoviny.cz
www.zdravotnickenoviny.cz


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Zelený zákal