Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Hepatitídou C sa je možné nakaziť aj pri bozkávaní

Všetci iste vieme, že nielen v exotických krajinách, ale aj v Slovenskej republike by sme sa mali mať na pozore pred kontaktom s krvou. Krv môže byť zdrojom nákazy hepatitídy C, ale aj celého radu ďalších chorôb. Zároveň by sme si však mali dávať pozor aj na sliny, s ktorými môžeme prísť do styku napríklad pri bozkávaní. Podľa toho najhoršieho scenára by totiž mohol romantický večer a ohnivá noc s temperamentným južanom alebo neodolateľnou Thajčankou skončiť chronickým ochorením s doživotnými následkami.

Nákaza číha na kefke aj u zubára

Doposiaľ sa predpokladalo, že hepatitída C sa prenáša krvou, s ktorou sa môžeme stretnúť napríklad pri poranení druhej osoby, pri sexuálnom styku alebo ak si obstaráme suvenír vo forme tetovania či piercingu v salóne, kde sa nedodržujú hygienické normy. Nové výskumy však naznačujú, že sa potenciálne smrtiaca choroba môže prenášať aj slinami. Nakaziť by sme sa tak mohli aj zubnou kefkou alebo bozkávaním s infikovanou osobou.

Rizikové ďasná

Americkí vedci z University of Washington v Seattli testovali tri týždne sliny dvanástich ľudí, ktorí sú nakazení hepatitídou C. V priebehu každého dňa bola od všetkých respondentov odobraná vzorka slín. Pätina všetkých vzoriek obsahovala vírus hepatitídy C. Vírus bol nájdený predovšetkým v slinách tých, ktorí mali v krvi vysokú koncentráciu vírusu hepatitídy C. Vírus bol tiež skôr pozorovaný v slinách jedincov s ochorením ďasien. Drobné poranenia a oderky ďasien môžu pri čistení zubov krvácať a stopy krvi sa potom zmiešajú so slinami.

Naše zdravie, naša zodpovednosť

Ako však neprepadnúť panike a dovolenku zvládnuť bez strachu z nebezpečnej infekcie? Je dôležité, aby sme si uvedomili, že v každej chvíli nesieme zodpovednosť za vlastné zdravie. Je síce skvelé užívať si krásy exotickej krajiny, vždy by sme však mali pamätať na to, že sa nachádzame v prostredí, ktoré je z hľadiska nákazy infekčnými chorobami rizikovejšie. (odkaz http://www.sexualne.cz/pohlavni-nemoci) Preto odporúčame držať sa aj na dovolenke určitých pravidiel a nevrhať sa bezhlavo do známostí s domorodcami. Pokiaľ si nemôžete pomôcť a vášeň nie je možné potlačiť, poskytne vám aspoň minimálnu ochranu pred sexuálne prenosnými ochoreniami kondóm.

(hak)

Zdroj: BBC News Online.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Rakovina a její léčba