Kedy je potrebné sa očkovať proti žltačke typu A
Žltačka typu A, inak nazývaná aj "choroba špinavých rúk", sa vo zvýšenej miere vyskytuje predovšetkým v krajinách so zlým hygienickým štandardom. Pokiaľ hodláte prázdniny tráviť na chalupe v južných Čechách, prestaňte čítať, očkovanie proti "áčku" sa vás pravdepodobne netýka. Tým z vás, ktorí sa chystajú na exotickú dovolenku, však tieto riadky budú užitočné.Napriek tomu, že odborníci varujú, že lokálna epidémia tohto nepríjemného ochorenia nám hrozí stále, faktom je, že počet prípadov žltačky typu A u nás v poslednom čase klesá. Očkovať by sa teda mali najmä ľudia pracujúci v zdravotníctve a tiež ľudia s „rizikovým životným štýlom“. To znamená predovšetkým osoby sexuálne promiskuitné a vnútrožiloví narkomani.
Pred exotickou cestou sa informujte o riziku
Nech už idete na dovolenku kamkoľvek, pokiaľ budete bývať v päťhviezdičkovom hoteli v luxusnej izolácii od miestneho (ne)hygienického okolia, očkovanie zrejme tiež nepotrebujete. Čím však bude váš pobyt dlhší a čím viac budete prichádzať do styku s miestnym obyvateľstvom a autentickými podmienkami v danej krajine, tým je dôležitejšie, aby ste sa pred odchodom zaujímali o miestne infekčné choroby. Žltačka typu A je pomerne časté ochorenie, na ktoré môžete naraziť v mnohých destináciách.
Kde všade žltačku typu A môžeme stretnúť
Všeobecne vzaté nám žltačka typu A hrozí vo zvýšenej miere všade okrem väčšiny európskych krajín a Severnej Ameriky. Epidemiologické prehľady uvádzajú ako krajiny s najvyšším rizikom Mexiko a niektoré menšie oblasti Južnej Ameriky, ďalej takmer celý africký kontinent (s výnimkou Egypta a Juhoafrickej republiky), celú južnú Áziu a na ázijskom kontinente aj Mongolsko.
Zákernosť žltačky typu A tkvie v tom, že v krajinách, kde je rozšírená, sa ľudia často nakazia už v detstve. U malých detí táto choroba prebieha skoro vždy takmer bez príznakov, deti si vytvárajú protilátky a neskôr na tento typ žltačky už neochorejú. Napriek tomu, že zdanlivo teda medzi miestnym obyvateľstvom žltačka typu A takmer nie je, protilátky proti nej majú všetci a vírus v populácii neustále koluje, vždy pripravený postihnúť nepripraveného európskeho turistu.
(vek)
Zdroj:
Bell B. Global epidemiology of hepatitis A: implications for control strategies. 10th International Symposium on Viral Hepatitis and Liver Disease.