Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Ľudia nakazení žltačkou majú až šesťdesiatpercentnú nádej na vyliečenie

Možno ste na hepatitídu C ochoreli náhodou, pri krvnej transfúzii či hemodialýze, alebo máte príbuzného či známeho s týmto ochorením. Alebo ste sa nakazili pri žilovom užívaní drog. Dôležitejšie je, či sa dá ochorenia navždy zbaviť.

Šesť z desiatich má šancu

Donedávna bola hepatitída C považovaná za v podstate nevyliečiteľné ochorenie, ktoré sa dalo prinajlepšom spomaliť a zmierniť, a to iba u niektorých pacientov. Ešte pred zhruba desiatimi rokmi činila úspešnosť liečby približne päť percent. S nástupom nových liekov a najmä ich kombinácií sa však situácia podstatne zlepšila. V súčasnej dobe majú pacienti nakazení vírusom hepatitídy C približne šesťdesiatpercentnú nádej, že sa podarí ochorenie vyliečiť.

Vírus z tela von

Vyliečenie zo žltačky typu C znamená odstránenie vírusu z tela. To sa kontroluje pomocou pravidelných krvných odberov, kedy sa okrem výskytu vírusu v krvi sleduje tiež hladina ALT, jedného z pečeňových enzýmov. Úplné vyliečenie sa prejaví ako neprítomnosť vírusu v krvi šesť mesiacov po ukončení liečby.

Liečba trvá niekoľko mesiacov a spočíva v kombinácii ribavirínu, ktorý cielene likviduje vírus, a pegylovaného interferónu, ktorého úlohou je podnecovať bunky k boju proti vírusu žltačky. Ako ribavirín, tak interferón môžu mať nepríjemné nežiaduce účinky. Tie sú ale vyvážené veľkou nádejou na vyliečenie. Preto je veľmi dôležité poctivo dodržiavať liečebný plán a odporúčania ošetrujúceho lekára. Nedôsledné užívanie liekov môže zapríčiniť neúspech liečby.

Aj keď sa trebárs nepodarí žltačku typu C úplne zastaviť, aj zmiernenie ochorenia a spomalenie poškodzovania pečene je veľkým prínosom. Pomôže to oddialiť alebo zastaviť vznik a rozvoj cirhózy pečene či rakoviny pečene v podobe hepatocelulárneho karcinómu.

(zak)


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Fenylketonurie a PKU dieta