Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Má váš kolega žltačku C? Hlavne nepanikárte!

Aj napriek tomu, že je výskyt hepatitídy C v Českej republike nízky, je možné, že to budete práve vy, kto narazí na pracovisku na kolegu s týmto ochorením. Ako sa máte zachovať? Ste bezprostredne ohrození nákazou?

Zachovajte pokoj

Vírusová hepatitída typu C (VHC) sa, podobne ako vírus HIV, prenáša hlavne krvou alebo pohlavným stykom. To znamená, že nie je potrebné obávať sa nákazami kýchaním, dotýkaním sa rovnakých predmetov, používaním rovnakej toalety, prípadne bežným kontaktom, ako je podávanie ruky. Každodenné stretávanie sa s chorým kolegom by vás teda nemalo viesť k obavám o vaše zdravie.

Napriek tomu, že je riziko nákazy nízke, niektoré opatrenia je potrebné dôsledne dodržiavať. Určite nie je dobré požičiavať si od chorého napríklad zubnú kefku, holiaci strojček alebo ďalšie veci, ktoré by sa mohli dostať do kontaktu s jeho krvou.

Berte ohľad

Liečba VHC so sebou nesie celý rad komplikácií. Pacienti sa často cítia podráždení, depresívni, unavení, ťažko sa koncentrujú. Z tohto dôvodu si niektoré pripomienky svojho kolegu nevykladajte príliš osobne. Berte ohľad na to, že niektoré pracovné povinnosti mu môžu trvať dlhšie. Povzbudenie a trpezlivosť z vašej strany tu budú na mieste.

Zdanie klame

Navzdory svojmu ochoreniu môžu niektorí ľudia s VHC vyzerať na prvý pohľad dobre. To často vedie k mnohým nedorozumeniam, obzvlášť keď sa pacient cíti zle a myslí si, že to všetci okolo na ňom vidia. Niekedy sa tiež môže stať, že si váš chorý kolega nebude priať hovoriť o svojom ochorení – je to normálne, rešpektujte to. Naopak, venujte zvýšenú pozornosť akýmkoľvek jeho samovražedným úmyslom a ihneď informujte lekára, prípadne rodinu.

Pomoc kolegovi ako priateľovi

Je váš kolega v práci zároveň vaším dobrým priateľom? Potom sa mu nehanbite ponúknuť pomoc. Pokiaľ pije alkohol, upozornite ho, že by mal prestať. Jeho počínanie by mohlo viesť k vážnemu poškodeniu pečene. Odporučte mu pravidelné cvičenie a zdravú stravu. Povzbuďte ho v pokračovaní liečby. Vysvetlite mu, že by nemal zanedbávať svoje záujmy, a podporte ho v tom, aby sa im ďalej venoval. Napriek tomu, že je VHC veľmi nepríjemná choroba a má svoje zdravotné riziká, človek aj s ňou môže žiť kvalitný život.

Jakub Chmelo

Zdroj:
www.hcvadvocate.org
www.caregiver.org


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Cestovní nemoci