Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Malé škrabnutie ihlou môže znamenať veľký problém

Žltačka je druhou najčastejšou nákazou zdravotníckeho personálu v Českej republike. K infikovaniu totiž stačí skutočne málo.

Hepatitída C (žltačka typu C) je závažné ochorenie. Pri akútnom priebehu (vzniká náhle a prudko) predstavuje pre chorého veľké riziko ohrozenia života. Drvivý počet prípadov však prebieha chronicky (pomaly a miernejšie). Pacient tak o svojej chorobe dokonca ani nemusí vedieť. Chronická žltačka typu C bohužiaľ ale zároveň nezriedka po rokoch vedie k vzniku cirhózy pečene, či dokonca k vzniku nádoru pečene.

Osoby pracujúce v zdravotníctve sú ohrozené nákazou vírusom hepatitídy C (VHC) výrazne viac než bežná populácia. Choroba sa totiž prenáša krvou nakazeného pacienta. Nákaza VHC je druhou najčastejšou profesionálnou nákazou nášho zdravotníckeho personálu. Pred ňou už je len svrab.

Stačí len škrabnutie

Zdravotníci sa môžu nakaziť škrabnutím či priamo porezaním ihlou alebo iným nástrojom s krvou infikovaného pacienta. Bol zaznamenaný i prípad prenosu hepatitídy typu C, keď niekomu zo zdravotníckeho personálu striekla infikovaná krv do oka. Takýto prípad ale zostáva raritou.

Nebezpečné ihly

Tohtoročný prieskum v nemeckej nemocnici vo Frankfurte ukázal, že ihlou sa každoročne poraní zhruba jedna tretina personálu. Najviac zranených sa vyskytovalo na oddeleniach gynekológie a detskom oddelení (okolo 80 % tamojších zamestnancov sa pichlo ihlou), najmenej naopak na kožnom oddelení (33 %) a prekvapivo na chirurgii (iba 12 %). Najčastejšie boli poranení lekári (asi polovica z celkového počtu), nasledovaní sestrami so zreteľne menším počtom škrabnutí (necelá štvrtina).

Vedci sa v anonymných dotazníkoch pýtali i na okolnosti, pri ktorých k poraneniu došlo. Kládli otázky typu či sa dotyční neporanili ihlou odloženou na pracovnej ploche, pri rýchlom pohybe apod.

Neodvrátiteľné zranenia

Len u zlomku postihnutých však odhalili, že by sa zraneniu bývalo dalo zabrániť. Zdá sa, že rozhodujúcu rolu tu hrá prax v zaobchádzaní s nástrojmi. Chirurgovia sú v tomto ohľade najskúsenejší, preto sa zrania najmenej často. Sestry zase odoberajú krv mnohokrát za deň, preto je u nich riziko poranenia ihlou menšie než u lekárov.

(hul)

Zdroje:

  1. Wicker S, et al. Prevalence and prevention of needlestick injuries among health care workers in a German university hospital. Int Arch Occup Environ Health 2008;81:347–354.
  2. Catalani C, et al. Prevalence of HCV infection among health care workers in a hospital in central Italy. European Journal of Epidemiology 2004;19:73–77.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Revmatické nemoci