Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Máte vírusovú hepatitídu C? Zamerajte sa na svoj životný štýl!

Ak lekár oznámi pacientovi, že trpí nejakou pre neho doposiaľ neznámou chorobou, má to na každého iný dopad – podľa jeho založenia. V krajných prípadoch sa človek buď zrúti, zachváti ho hrôza a panika, alebo naopak, nad týmto zistením mávne rukou – nejako bolo, nejako bude. Obzvlášť keď nemal doteraz žiadne ťažkosti a lekár mu oznámil, že už dlhšie trpí vírusovou hepatitídou. Podľa pravidla zlatej strednej cesty by sme sa však mali riadiť i v tejto situácii: nepanikáriť, ale vyhľadať o tejto chorobe informácie, ktoré môžu dopomôcť k jej vyliečeniu.

O vírusovej hepatitíde C sa možno ľahko dopátrať, že sa prenáša krvou, väčšinou sa spočiatku neobjavia žiadne príznaky ako u iných hepatitíd, a ochorenie tak prebieha skryto. Obvykle prechádza do chronickej formy, a preto i jeho liečba je "chronická" – teda dlhodobá. A jej úspešnosť závisí od toho, ako sa k tejto situácii postaví sám pacient.

Prečo sa však liečiť, pokiaľ choroba nespôsobuje žiadne ťažkosti? To je síce pravda, a dá sa prežiť možno niekoľko ďalších rokov relatívne "v zdraví". Lenže vírus sa potom nerušene ubytováva v ďalších pečeňových bunkách. Tie po jeho návšteve pravdaže vyzerajú ako vysťahovaný dom – vírus všetko ich vnútorné vybavenie spotrebuje na svoje množenie, a bez toho bunky stratia schopnosť zúčastňovať sa pochodov látkovej výmeny. Dochádza k nezvratným zmenám pečene, ktorá je pre ľudské telo veľmi dôležitá a bez jej patričnej funkcie nie je možné žiť. Ako následok hepatitídy C hrozí dokonca i rakovina pečene. Asi nikto si nechce dobrovoľne pripravovať takýto koniec. Preto je liečba nevyhnutná, aj keď vám zatiaľ "nič nie je".

V prvom rade je potrebné myslieť na to, že vírusová hepatitída C sa prenáša krvou. Pre vás to znamená chrániť jednak seba a jednak ľudí vo svojom okolí. Seba môžete chrániť jedine tak, že pokiaľ si doteraz aplikujete injekčne drogy, musíte sa zbaviť závislosti od nich. Užívanie drog predstavuje v súčasnosti vôbec najväčšie riziko nákazy vírusovou hepatitídou C.

Myslite však aj na ľudí okolo seba. Chráňte ich tým, že pri každom krvácaní zaistíte, aby nikto neprišiel do bezprostredného styku s vašou krvou. Pri krvácaní z nosa používajte len papierové vreckovky a ihneď ich zničte, pri krvácaní z rany zakryte poranené miesto obväzom alebo náplasťou, a to i v prípade, že vaše poranenie je možné nazvať skôr odreninou, ako ranou. Svojmu partnerovi povedzte o svojej chorobe a priveďte ho k tomu, aby išiel na vyšetrenie na vírusovú hepatitídu C. Pri ošetrení u lekárov, ktorí nevedia o vašej chorobe (najmä u zubára), ich o "céčku" informujte.

Pokiaľ ste si uvedomili zákernosť hepatitídy C a chránite seba i ľudí, s ktorými prichádzate do styku, pred nákazou, čaká vás ešte niekoľko opatrení nevyhnutných k účinnej liečbe. Alkohol je taktiež droga, síce nie injekčne užívaná, ale značne zaťažujúca pečeň. Pokiaľ ju teda chcete liečiť, musíte si alkohol odrieknuť. Silná káva tiež pri uzdravovaní pečene nepomáha. Aj jedlo je potrebné prispôsobiť chorobe, skôr v spôsobe prípravy, ako v obmedzení potravín. Tučné vyprážané jedlá je možné upraviť tak, že sa tuk odstráni a mäso sa pripravuje varením alebo dusením. Namiesto smaženej cibuľky je lepšie použiť na omastenie čerstvé maslo a podobne. Diéta pri hepatitíde C nie je síce prísna, ale diétne chyby liečbu spomaľujú, a odďaľujú tak vyliečenie.

Je tiež potrebné popátrať v doterajšej životospráve. Fajčíte? Chodíte neskoro spať? Máte málo pohybu? Na tieto otázky si musí odpovedať každý sám a beh svojich dní usporiadať tak, aby sa udržiavala rovnováha medzi prácou, odpočinkom a pohybom, medzi pobytom v uzavretej a zafajčenej miestnosti a pobytom na čerstvom vzduchu.

Nepodceňujte kontroly u lekára. Lekár vám okrem liekov poskytne tiež účinné rady pri realizácii potrebných opatrení, môže vám prípadne poradiť, ako denný režim prispôsobiť vašim individuálnym potrebám, a tiež rozhodne, či je pre vás vhodný práve ten a ten bylinkový čaj, ktorý tak skvelo pomohol pani z domu oproti, alebo tablety, ktoré úplne vyliečili toho pána z hypermarketu.

Zmene životného štýlu sa možno prispôsobiť. Zmene pečene nie – to však iste nebude váš prípad...

(ame)


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Cestovní nemoci