Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Môj partner má hepatitídu C – je to dôvod na rozchod?

Hepatitída C je pomerne "mladé" ochorenie. Vzhľadom na to, že jej prenos sa uskutočňuje predovšetkým krvou, začala sa šíriť najprv prostredníctvom krvných transfúzií. V súčasnosti, keď sú už darcovia krvi podrobovaní prísnym testom na hepatitídu C, sa však najväčším dielom na jej prenášaní podieľa rastúci počet narkomanov, ktorí používajú na aplikáciu drog spoločné ihly.

Vírus ako tisíchlavý drak

Vírus hepatitídy C síce môže byť sústavne likvidovaný imunitným systémom, ale zároveň sa mu darí rozmnožovať sa tak rýchlo, že je stále akoby "v predstihu" – niečo ako tisíchlavý drak. Aj keď väčšina vírusov je zlikvidovaná, stále sa objavujú také, ktoré imunitný systém oklamú a množia sa a prenikajú do ďalších pečeňových buniek. Umožňuje im to ich obrovská premenlivosť. Preto tiež proti hepatitíde C (na rozdiel od hepatitídy typu A alebo hepatitídy typu B) neexistuje očkovanie.

Partner má "céčko"? Choďte k lekárovi aj vy.

Čo teda môžete robiť, keď sa dozviete, že váš partner trpí hepatitídou C? Pokiaľ už s ním nejaký čas žijete, mali by ste predovšetkým zájsť za lekárom, ktorý vám nechá urobiť testy na hepatitídu C. Toto ochorenie totiž často prebieha veľmi dlho bez príznakov, a iste by bolo nemilé po dlhšom čase (po desiatich – dvadsiatich rokoch, niekedy i po viacerých) zistiť, že chronický priebeh "céčka" spôsobil na vašej pečeni nezvratné zmeny. Následkom hepatitídy C totiž môže byť cirhóza, a dokonca tiež rakovina pečene.

Pozor na krv

Pokiaľ testy dopadnú pre vás dobre, ako sa môžete brániť vedľa nakazeného partnera proti tejto nevypočítateľnej chorobe, keď neexistuje proti nej očkovanie? Predovšetkým dôsledným dodržiavaním hygienických návykov. Napríklad pokiaľ si váš partner spôsobí krvácajúce poranenie a vy ho máte ošetriť, je potrebná ostražitosť. V takýchto prípadoch musíte zariadiť, aby krv chorého neprišla do priameho styku s vašou krvou.

Bezpečný sex

Pretože vírus hepatitídy C je prenosný predovšetkým krvou, je namieste dávať pozor tiež pri sexuálnom styku. Rozhodne je potrebné vyhýbať sa praktikám, pri ktorých by mohlo dôjsť k poraneniu a krvácaniu. K sotva badateľnému krvácaniu však môže dôjsť i pri "obyčajnom" styku, zvyčajne o tom ani nemusíte vedieť. Vaším pomocníkom by mal byť teda v každom prípade kondóm. Bozkávanie nie je nebezpečné, pokiaľ nemáte v ústach drobné poranenia. Vzhľadom na to, že by ste o nich však nemuseli vedieť, skutočne bezpečné sú iba bozky na tvár, na čelo, do vlasov...

Žiletku i lyžicu každý svoju

Naopak, nie je potrebné sa báť používať spoločne s chorým také predmety dennej potreby, ako je napríklad posteľná bielizeň alebo riad. Aj pokiaľ by sa na nich zachytila krv chorého, bielizeň sa vyperie, riad sa umyje. Pravdaže, piť súčasne z rovnakého pohára alebo jesť len jednou lyžicou zo spoločného taniera sa neodporúča. Nie je tiež vhodné používať jediný holiaci strojček – muž na holenie fúzov, žena napríklad na depiláciu nôh. Zubnú kefku azda má dnes už každý svoju, a pokiaľ si ju zabudnete, nepožičiavajte si partnerovu, ale vyčistite si zuby iným spôsobom.

Ak máte svojho partnera skutočne radi, nemusíte sa s ním teda kvôli hepatitíde C rozchádzať. Je však potrebné, aby ste mali na pamäti, že vírus hepatitídy C je zákerný a vynaliezavý protivník, a nedali mu príležitosť, aby sa zabýval i vo vašej pečeni.

(ame)


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Revmatické nemoci