Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Nakaziť sa žltačkou je možné už prvým vpichom

Vek medzi 15 a 25 rokmi. Experimentujú s návykovými látkami. Skúšajú ich užívanie do žíl. Približne tak možno charakterizovať drogovo závislých nakazených vírusom hepatitídy typu C. Vírusová hepatitída typu C (VHC) býva prvou infekčnou chorobou drogovo závislých, pričom čas nákazy VHC u narkomanov zodpovedá času, keď začali s aplikáciou drog do žíl.

Zdieľaná ihla, zdieľaná nákaza

Ľudia zneužívajúci psychoaktívne látky (najmä pokiaľ si ich aplikujú do žíl) sa môžu nakaziť VHC (a nielen ňou) veľmi ľahko. Často totiž spolu zdieľajú ihly, o dodržiavaní základnej hygieny nemôže byť mnohokrát ani reči a promiskuita, alkoholizmus či prostitúcia sú faktormi, ktoré riziko ďalších ochorení podstatne zvyšujú.

Drogovo závislí prenášači infekcie

Nakaziť sa VHC je o to ľahšie, že týmto vírusom je infikovaných takmer 40 percent drogovo závislých. A čo je horšie, práve u dospievajúcich a mladých dospelých prebieha hepatitída typu C často bezpríznakovo! Zo všetkých infikovaných jedincov sa príznaky (teda únava, malátnosť, bolesť kĺbov a svalov, nevoľnosť a zvracanie) prejavia len u jednej štvrtiny. A iba u 20 % z týchto symptomatických jedincov sa vyvinie žltačka. Zdrojom infekcie sú však, bohužiaľ, všetci.

Abstinenčné príznaky, alebo žltačka?

U drogovo závislých nie je jednoduché hepatitídu C diagnostikovať. Prvé príznaky totiž pripomínajú abstinenčný syndróm a objavujú sa až 60 – 150 dní po nákaze. Preto nakazený návštevu lekára môže odkladať. Avšak postihnutý je už pre okolie infekčný.

Ohrozená pečeň

Tiež hodnoty pečeňových testov – dôležitý diagnostický znak – sú u 40 % drogovo závislých zmenené v dôsledku poškodenia pečene zneužívanými látkami. Ďalšie poškodenie pečene VHC nemusí byť teda z týchto nálezov zrejmé. Pritom pečeň ničená nielen návykovou látkou, ale i VHC, znamená pre drogovo závislého tiež omnoho vyššie riziko predávkovania!

Liečba je nutná

S liečbou nákazy VHC je dôležité začať čo najskôr. Vzhľadom na nízky vek a len krátke trvanie infekcie je u tejto skupiny šanca na vyliečenie vysoká. Nevyhnutnou podmienkou úspešnej liečby je však abstinencia a dobrá spolupráca pacienta.

(ela)

Zdroj: Krekulová L, Řehák V. Virové hepatitidy. Triton


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Rakovina a její léčba