Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Pacient so žltačkou by mal u zubára dodržiavať zvláštne opatrenia

Život ľudí s vírusovou hepatitídou typu C sa v mnohých ohľadoch vôbec nelíši od života zdravých ľudí. Pri znalosti a dodržiavaní základných pravidiel môže takýto človek žiť takmer plnohodnotný ako osobný, tak aj spoločenský život. Napriek tomu sa však nájdu situácie, pri ktorých táto choroba pacienta mierne obmedzuje. Jednou z nich je aj návšteva u zubného lekára.

U zubára opatrne

Pacient, ktorý trpí na vírusovú hepatitídu typu C a ktorý ide na kontrolu alebo priamo zákrok k svojmu zubárovi, by mal dodržiavať určité pravidlá. Predovšetkým je nutné, aby svojho zubára informoval o svojej chorobe. Predstavuje pre neho potenciálny zdroj nákazy. Vírusová hepatitída sa totiž prenáša najmä krvnou cestou, tzn. kontaktom s nakazenou krvou pacienta. Zubár si preto viac než inokedy musí dávať pozor na ochranu svojho zdravia a používať náležité ochranné pomôcky, aby zabránil prenosu infekcie.

Ďalšou dôležitou informáciou pre lekára je aj informácia o aktuálnom zdravotnom stave a podstupovanej terapii. Najlepšie je odovzdanie kópie správy od ošetrujúceho lekára. Prebiehajúca terapia by totiž mohla znamenať vylúčenie aplikácie niektorých liekov, ktoré sa bežne v zubnom lekárstve používajú (napríklad znecitlivujúce látky, látky na zástavu krvácania atď.). Je preto potrebné všetky tieto informácie ošetrujúcemu zubárovi oznámiť, aby sa mohol nájsť správne riešenie a vybrať vhodný prípravok.

Môže zubár nakaziť pacienta?

Podľa štúdie, ktorá prebehla v rokoch 2000 – 2005 vo Veľkej Británii a pri ktorej bolo testovaných viac než 5 000 pacientov zubárov, ktorí sami trpeli na vírusovú hepatitídu C, sa nepotvrdilo, že by nakazení zubári mohli pri dodržaní správnych zásad bezpečnosti a používaní ochranných pomôcok nakaziť aj svojich pacientov. Jedenásť pacientov síce bolo pozitívne testovaných na VHC, všetky prípady však spôsobil iný typ vírusu, než ktorým boli nakazení ošetrujúci zubní lekári.

Hepatitída C a zubné implantáty

Hepatitída typu C tiež nie je žiadnou prekážkou pri používaní zubných implantátov. Zubné implantáty a rôzne protézy môžu pacienti bez problémov používať, musia iba dodržiavať správne hygienické návyky, tzn. pravidelne si umelý chrup čistiť a vyvarovať sa poškodení ďasien, pri ktorých by mohlo dôjsť ku krvácaniu.

Vírusová hepatitída typu C teda pri dodržaní uvedených zásad nie je žiadnou prekážkou pri návšteve zubného lekára. Zásady však treba dodržiavať starostlivo, aby sa minimalizovalo riziko prenosu nákazy na ďalšie osoby.

(kam)

Zdroje:
Kansenshogaku Zasshi 2008 May;82(3):213-219.
The Hepatitis C Trust Revue 2007-08-24.
The Saudi Dental Journal.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR