Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Pestrec zaberá pri cirhóze aj žltačke

Na chorú pečeň nezaberajú len klasické lieky. Ich funkciu je možné podporiť aj rastlinami. Jedným takým pomocníkom je aj pestrec mariánsky.

Pestrec a jeho účinky

Pestrec mariánsky, botanickým názvom Silybum marianum, je jedným z najlepších preverených prírodných liekov na choroby pečene a ich celkovú regeneráciu. Vďačí za to látke zvanej silymarín, ktorá pomáha v obnove pečeňového tkaniva. Ničí a odbúrava jedy a toxické látky, ktoré sa nám v pečeni usadili. Užívaním pestreca pečeň čistíme od týchto jedov a zároveň ju regenerujeme a umožňujeme jej obnoviť jej nenahraditeľnú funkciu.

Na čo všetko zaberá

Lieči tzv. tukovú (steatóza) alebo stvrdnutú pečeň (cirhóza), ale aj následky infekčných zápalov pečene, napr. hepatitídy (žltačky). Účinky silymarínu sú také výrazné, že sa úspešne používa dokonca aj na regeneráciu silne poškodenej pečene u drogovo závislých a liečených alkoholikov alebo ľudí s pečeňou poškodenou následkom dlhodobého užívania syntetických látok. Pri rakovine pečene je vhodný tiež po chemoterapii. Použiteľný je aj pri otravách jedmi najrôznejšieho druhu, napr. po otrave hubami. Vhodný je aj tam, kde k zaneseniu pečene došlo buď v dôsledku zlej výživy, alebo nadvýživy, teda u ľudí obéznych. Zbavuje naše telo tiež dnes takých bežných chemických prímesí z potravín, ktoré našej pečeni pri vysokom množstve škodí.

Kto ho môže užívať

Pretože pestrec nemá viac-menej žiadne závažné vedľajšie účinky a neobsahuje pre pečeň škodlivé látky, je veľmi bezpečnou voľbou pre ich liečbu. Jediné prípady, keď sa túto bylinu neodporúča aplikovať, sú u žien v tehotenstve a pri dojčení a u ľudí s vysokým krvným tlakom. V ojedinelých prípadoch sa môže objaviť alergická reakcia. Ak trpíme nejakou závažnou chorobou, radšej sa o jeho aplikácii poradíme s lekárom, všeobecne je však bezpečnou bylinou.

Dáte si čajovú zmes, kapsuly, tablety, olej, alebo tinktúru?

Pestrec by sa mal pre ozajstnú efektívnosť užívať ako kúra – pravidelne niekoľko týždňov alebo mesiacov, najlepšie opakovane. Dôležité je sa počas jeho aplikácie vyvarovať alkoholu, a pokiaľ možno obmedziť aj užívanie syntetických liekov. Otázkou je, aký prípravok z tejto byliny zvoliť. Ak ju chceme užívať na bežnú detoxikačnú kúru a regeneráciu, postačí nám čaj z drvených semien. Pokiaľ je však naša pečeň vážnejšie poškodená chorobou alebo jedmi, zvolíme radšej tablety, kapsuly, popr. tinktúru alebo olej, ktoré majú vyšší obsah silymarínu, teda vyššiu účinnosť.

(ercp)

Zdroj: Sprievodca bylinára Pavla celým rokom (www.fiftyfifty.cz).


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida