Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Pitie alkoholu a vírus HIV zvyšujú pre nakazených žltačkou typu B a C riziko úmrtia

Hepatitída typu B a hepatitída typu C predstavujú závažné ochorenia. Pomerne často totiž prechádzajú do chronickej formy. Obzvlášť "céčko" je v tomto ohľade nebezpečné. Po rokoch sa u chorých môže vyvinúť cirhóza pečene (stvrdnutie pečene), alebo dokonca rakovina. Dosiaľ však existovalo málo presných údajov o tom, aké veľké sú tieto nebezpečenstvá.

Vo Francúzsku preto tento rok vedci skúmali počet a okolnosti úmrtí osôb nakazených hepatitídou B alebo hepatitídou C, súvisiace s touto infekciou. Vychádzali z francúzskeho registra, kde sú vedení pacienti s ochoreniami pečene. Bývalí ošetrujúci lekári zosnulých vyplňovali dotazník, ktoré z chorôb sa u pacientov vyskytli v súvislosti s nakazením vírusom hepatitídy B alebo C.

Cirhóza a rakovina

Výsledky ukázali, že v dôsledku nákazy vírusom žltačky typu B alebo C zomrú zhruba 2,2 zo 100 tisíc obyvateľov. V skupine osôb s hepatitídou C malo pred smrťou 95 % chorých cirhózu pečene a 33 % karcinóm pečene (nádor vznikol v cirhotickej pečeni). U ľudí nakazených vírusom hepatitídy B boli výsledky podobné. Jedenásť percent zomrelých pacientov bolo zároveň nakazených vírusom HIV. Tiež bolo zistené, že ľudia s nadmernou spotrebou alkoholu umierajú významne častejšie už v mladom veku.

Pozor na alkohol

Spolu došlo počas jedného roka vo Francúzsku k úmrtiu v súvislosti s hepatitídou B a C u 4-5 tisíc osôb. Spotreba alkoholu a súčasné nakazenie vírusom HIV podstatne zväčšovali pravdepodobnosť úmrtia.

Stále je preto potrebné mať na pamäti prevenciu týchto ochorení:

  • vyhýbať sa nechránenému pohlavnému styku
  • čistiť si zuby len vlastnou zubnou kefkou
  • neužívať drogy alebo si aspoň nepožičiavať ihly.

Testy nutné!

Pokiaľ sa náhodou niekedy dostaneme do kontaktu s krvou, mali by sme sa nechať vyšetriť, či sme sa náhodou žltačkou nenakazili. Hoci sa totiž ochorenie volá "žltačka", je to predovšetkým zápal pečene. Človek tak nemusí vôbec zožltnúť a často o svojom ochorení preto dlho nevie. Navyše sa tu potvrdzuje, že pečeň napadnutá vírusom žltačky sa nesmie zaťažovať ešte navyše alkoholom. Pri dodržaní týchto zásad sa ale riziko vážnych komplikácií veľmi zmenšuje.

(hul)

Zdroj: Marcellin P, et al. Mortality related to chronic hepatitis B and chronic hepatitis C in France: Evidence for the role of HIV coinfection and alcohol consumption. J Hepatol 2008;48:200–207 201.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Klíšťová encefalitida a očkování