Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Polovicu všetkých výskytov infekcií žltačky typu A v Európe si ľudia privezú zo zahraničia

Vírusová hepatitída typu A hrozí nielen dobrodruhom cestujúcim do rozvojových krajín. Pri nedodržaní hygienických pravidiel je možné sa nakaziť aj na Slovensku. Ako sa chrániť, aby vám choroba špinavých rúk neurobila škrt cez rozpočet?

A nie je to zbytočné?

Nemusíte cestovať kus sveta, aby ste sa nakazili žltačkou typu A. U nás je možné sa najľahšie nakaziť pri konzumácii výrobkov studenej kuchyne. Stánky bez poriadneho hygienického zázemia sú zvlášť rizikové. Ste často v kontakte s malými deťmi? Staráte sa o chorých s hepatitídou typu A? Aj vy musíte byť obozretní.

V dnešnom globalizovanom svete s nebývalou mierou migrácie a častejším cestovaním za prácou i odpočinkom sa ľahko „cestuje“ aj infekčným ochoreniam. Skrátka, na prevenciu by ste mali myslieť aj u nás.

Neodkladajte očkovanie!

Ruku v ruke s pestrejšími cestovateľskými možnosťami ide aj čím ďalej širšia ponuka nepovinného očkovania. Proti vírusovej hepatitíde typu A môžete nechať očkovať seba aj svoje deti. Zaočkuje vás praktický lekár, lekári na hygienických staniciach či v centrách cestovnej medicíny. Hlavné je nechať sa zaočkovať včas. Účinná hladina protilátok sa vytvorí najskôr za 2 týždne. Optimálne je však nechať sa očkovať mesiac pred cestou. Ak sa necháte po 12 alebo 18 mesiacoch preočkovať, ochrana vám vydrží aj viac ako 10 rokov.

Očkovanie a tehotenstvo

Vplyv očkovania tehotných žien na ich potomkov zatiaľ nebol podrobne skúmaný. Lekári na klinike cestovnej medicíny v Lausanne teda vykonali malú štúdiu u žien, ktoré sa chystali na cesty. Päťdesiattri žien bolo očkovaných najčastejšie v 1. trimestri proti hepatitíde A. Lekári sa v štúdii zamerali na početnosť predčasných pôrodov, psychomotorický vývoj detí a výskyt vrodených chýb. Ukázalo sa, že očkovanie tehotných žien nie je pre vývoj plodu rizikové. Avšak definitívne to musia potvrdiť ďalšie štúdie.

Prevencia žltačky typu A je ľahko dostupná – tak prečo to nevyužiť?!

(ela)

Zdroje:
Abreu C. Viral hepatitis in travellers. Acta Medica Portugalia 2007;20(6):557–566.
D`Acremont V, Tremblay S, Gentont B. Impact of vaccines given during pregnancy of the offspring of women consulting a travel clinic. Journal of Travel Medicine 2008;15(2):77–81.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Žloutenka a její léčba