Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Porucha pečene sa prejaví aj na rukách

Pečeňovými chorobami, či už cirhózou, alebo napríklad hepatitídou, trpí v dnešnej dobe veľké množstvo ľudí. Ako sa však odlišujú od zdravej populácie? Ako sa vôbec pečeňové ochorenie prejaví na vzhľade človeka?

Ochorenie pečene sa môže prejaviť rôzne. Medzi najčastejšie a väčšinou aj prvé príznaky patria:

  • zvýšená únava,
  • malátnosť,
  • nevýkonnosť
  • rýchle vyčerpanie.

Neskôr sa môže pridať nevoľnosť, zvracanie, anorexia a s tým spojený úbytok na hmotnosti. Pomerne časté sú tiež bolesti brucha, ktoré sú najčastejšie lokalizované na pravej polovici. Bolesti sú väčšinou spojené aj s plynatosťou a väčším sklonom k hnačkám než k zápcham.

Prejavy na koži

Medzi kožné prejavy pečeňových chorôb patrí najmä žltkasté sfarbenie kože (tzv. ikterus). Veľmi častá je aj zvýšená tvorba pľuzgierov a zraniteľnosť kože, hyperpigmentácia (zvýšený výskyt pigmentových plôch na koži) a tzv. pavúčikové névy. Ide v podstate o rozšírené cievky v koži, ktoré sa z jedného stredového bodu šíria lúčovito von.

Ďalším príznakom sú prejavy krvácania na koži, ktoré je spôsobené nedostatkom bielkovín nutných na zrážanie krvi. Tieto bielkoviny sa vplyvom poškodenej funkcie pečene nemôžu tvoriť, a preto sa na tele takého pacienta vyskytuje množstvo modrín a podliatin. Pomerne časté sú aj výrazné škrabance na koži. Nefunkčná pečeň totiž nestíha spracovávať a odbúravať rôzne produkty ľudského metabolizmu, tie sa potom ukladajú do kože a spôsobujú svrbenie. U mužov sa pečeňové ochorenie môže prejaviť aj stratou ochlpenia na veľkých častiach tela.

Ruky môžu napovedať

Dosť výrazne sa porucha pečene prejavuje na rukách. Taký pacient má kožu dlaní z chrbta ruky akoby "lakovanú", lesklú. Často sa však v dlaniach objavuje začervenanie, ktoré výrazne kontrastuje s nápadne bielymi prstami, na ktorých sú veľmi výrazne vytvorené biele mesiačiky. Prsty tiež môžu mať paličkovitý tvar.

Veľké brucho nie je len u obéznych

Pacienti s poruchou pečene tiež väčšinou mávajú vystúpené brucho, i keď ostatné časti tela sú normálne. Nie je to spôsobené obezitou, ale zadržovaním vody v oblasti brucha. Pacienti tiež často trpia opuchmi dolných končatín, keď sa zadržaná voda gravitáciou posunie smerom dole.

Pečeňové ochorenie sa môže tiež prejaviť impotenciou a inými sexuálnymi poruchami u mužov a poruchami a nepravidelnosťou menštruácie u žien. Časté je tiež krvácanie z ďasien, napríklad pri čistení zubov, výrazný smäd a malý objem moču pri močení.

Ale pozor: jednotlivé uvedené príznaky môžu svedčiť ako pre poruchy funkcie pečene, tak aj pre iné ochorenia. Presnú diagnózu vždy musí stanoviť ošetrujúci lekár, ktorý tiež navrhne zodpovedajúcu terapiu.

(kam)

Zdroj: Pavel Klener: Vnútorné lekárstvo, Tretie, prepracované a doplnené vydanie, Galén 2006


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Cílená biologická léčba