Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Prenáša sa žltačka tetovaním?

Keby otázka v titulku znela "môže sa žltačka prenášať tetovaním?", odpoveď by bola jednoznačná: môže. Dá sa však s určitosťou povedať, že je to tak vždy?

Tetovanie ako proces, pri ktorom sa narúša ochranný telový kryt a manipuluje sa s ostrými predmetmi – to je dokonalá cesta k prenosu infekcie. Nielen žltačky typu C, ale tiež typu žltačky B alebo dokonca HIV vírusu.

Problém, ktorý však väčšinu ľudí zaujíma omnoho viac, je, či sa žltačka prostredníctvom tetovania skutočne bežne prenáša. Tu už odpoveď taká jednoznačná nie je.

Tetovanie jedine od profesionála

Pretože tetovanie skutočne rizikové je, je potrebné nechať si ho urobiť jedine u odborníka, ktorý nielen že vie vytvoriť pekný obrázok, ale tiež pozná zdravotné riziká tetovania a vie sa im vyhnúť. Preto sa v každom salóne najprv trochu porozhliadnite, prípadne si zistite referencie od priateľov. Každý profesionálny salón by mal so samozrejmosťou dodržiavať určité hygienické pravidlá.

Hlavné hygienické zásady pri tetovaní:

  • V salóne vládne hygienická čistota.
  • Človek, ktorý tetovanie vykonáva, používa rukavice.
  • Miesto na koži, ktoré sa bude tetovať, tatér starostlivo vyčistí a vydezinfikuje.
  • Všetky nástroje používané pri tetovaní sú sterilné. Na to však nestačí čestné slovo tatéra, nástroje by mali tesne pred použitím a pred vašimi očami vybrať zo sterilizačných obalov.
  • Po dokončení výkonu tatér tetovanie starostlivo umyje, osuší a natrie masťou, poprípade obviaže.
  • Nakoniec by vás mal ten, kto tetovanie vykonal, podrobne poučiť o tom, ako poranenú kožu v prvých dňoch po výkone ošetrovať. Dbajte na čistotu a tetovania sa dotýkajte iba umytými rukami. Vyhnete sa tak prípadnému infikovaniu rany.

Čistý salón – dobrý salón

Vo väčšine dnešných zabehaných salónov je už hygienický štandard na dobrej úrovni a nie je potrebné sa obávať prenosu infekcie. Podobné je to i na západ od našich hraníc. Napríklad americké Centrum pre kontrolu chorôb vydalo oficiálne vyhlásenie, že vo väčšinovej populácii neexistuje spojenie medzi nákazou žltačkou typu C a tetovaním. Iba menej než jedno percento osôb nakazených žltačkou typu C udávalo, že bolo nedávno tetované.

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Prípady prenosu žltačky tetovaním sa však napriek tomu už vyskytli, a preto by si mal každý starostlivo rozmyslieť, či a predovšetkým kde tetovanie podstúpi. Výber spoľahlivého a profesionálneho salónu musí byť samozrejmosťou.

(vek)


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Rakovina a její léčba