Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Pri akupunktúre môže hroziť nákaza vírusovou hepatitídou

Akupunktúra je prastará liečebná metóda, ktorá môže na hocaký zdravotný neduh účinne zapôsobiť. Okrem úľavy však hrozí aj riziko prenosu infekčných ochorení, ako je žltačka.

Liečba z Ázie

Akupunktúra je ázijská metóda prírodnej medicíny založená na vpichovaní malých ihličiek do tzv. kritických bodov na tele, čo podľa ázijských liečiteľov vedie k uzdraveniu človeka. Aj pri tejto zdanlivo neškodnej liečebnej metóde však môže dôjsť k prenosu závažných ochorení, ako je žltačka a AIDS.

Bezpečnosť nadovšetko

Každý človek, ktorý chce podstúpiť akupunktúru, by mal vopred oznámiť, či má infekčnú chorobu, ktorá sa prenáša krvnou cestou (žltačka, AIDS a i.). Lekár by potom mal dodržiavať hygienické opatrenia na zabránenie prenosu infekcie.

Dôležitá je sterilnosť

Užívanie tejto ihlovej techniky je založené na medicínskych protokoloch, ktoré vychádzajú z princípov aplikácií injekcií. Použité ihly a vatové tampóny by mali byť sterilné. Rukavice sú určené zásadne na jedno použitie a špinavé ihly by mal lekár odhadzovať do uzatvorenej nádobky. Dôležitá je aj príprava operačného poľa, ktoré musí byť riadne očistené pomocou izopropylalkoholu a nesmie javiť známky ekzému, rán alebo zápalu. V prípade rizikového pacienta je potrebné dať všetko čisté a umyť si ruky germicídnym mydlom, ktoré ničí všetko živé na umývaných partiách. Kožu takého pacienta je potrebné dezinfikovať a je nutné užívať zvláštny typ rukavíc, ktoré ruky účinnejšie chránia.

Riziká akupunktúry

Technika má aj svoje riziká. V rámci liečby môže dôjsť k poškodeniu dôležitých orgánov. Pacienta je potom nutné prijať urýchlene do nemocnice. Variantom bežnej akupunktúry je elektroakupunktúra, počas ktorej sa využívajú elektrické stimuly do kritických telových bodov. Rizikoví pre aplikáciu tejto metódy sú ľudia s kardiostimulátormi a inými elektrickými implantátmi.

Nebezpečenstvo číha všade

Akupunktúra je na svete stále obľúbenejšia a aj napriek častej skepse lekárov-odborníkov prináša mnohým pacientom prospech. Je však potrebné zdôrazniť, že je nutné zveriť sa do rúk ozajstného odborníka, dodržujúceho všetky hygienické predpisy. Každoročne sa však určitý počet ľudí uchyľuje počas svojich návštev v ázijských krajinách do rúk amatérov a priváža si potom žltačku, v horšom prípade HIV vírus.

(ena)

Zdroj: Guidelines and Standards for the Clinical Practise of Acupuncture. 2004 March.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Revmatické nemoci