Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

S chronickou hepatitídou C je možné cestovať

Pokiaľ pacient trpí chronickou hepatitídou typu C, musí vo svojom živote zmeniť rôzne návyky. Táto choroba ho však neobmedzuje v možnosti cestovať. Teda pokiaľ dodrží určité zásady. Nezáleží na tom, ako dlho bude preč, vždy je však potrebné sa predovšetkým uistiť, že si so sebou berie všetky potrebné lieky.

Jednodenný výlet, či už vlastným autom, alebo verejnými dopravnými prostriedkami, by nemal spôsobovať žiadne ťažkosti, a to dokonca ani ľuďom, ktorí podstupujú liečbu interferónom. Jednoducho je potrebné použiť zdravý rozum a zaistiť si dostatočné a pravidelné občerstvenie v priebehu celej cesty. Pokiaľ šoférujete, pamätajte na to, že môžete pociťovať únavu, a preto je nevyhnutné naplánovať si pravidelné prestávky v šoférovaní, pri ktorých sa prejdete a občerstvíte.

Dlhšia cesta, väčšie prípravy

Dlhšie cesty si vyžadujú o trochu dlhšie plánovanie. Mali by ste zvážiť všetky diétne obmedzenia a „vhodnosť“ ubytovania, napríklad ak máte ťažkosti s pohyblivosťou. Pokiaľ máte špeciálne požiadavky na stravovanie, je potrebné si ich vybaviť s dostatočným predstihom, aby sa pre vás mohlo všetko potrebné zaistiť a pripraviť.

Ak podstupujete liečbu interferónom, je dôležité sa uistiť, že máte všetky nevyhnutné náležitosti pre získanie ďalšej dávky (recepty, potvrdenia...). Je tiež vhodné si vziať 1 – 2 dávky „do zásoby“ pre prípad omeškania alebo iných komplikácií.

Pred odchodom požiadajte svojho ošetrujúceho lekára o popis zhŕňajúci váš súčasný zdravotný stav a typ liečby. Uistite sa tiež, že so sebou máte aj jeho telefónne číslo (pre prípad akýchkoľvek problémov a komplikácií).

Očkovanie?

Pokiaľ plánujete dlhšiu cestu do zahraničia, je nevyhnutné sa poradiť so svojím lekárom, aké očkovanie pre vás bude nutné a či je vhodné ho pri vašom zdravotnom stave podstúpiť. Môže to hrať pomerne významnú rolu vo výbere miesta vašej dovolenky. Neexistujú totiž napríklad žiadne dôkazy o tom, že sa vírus hepatitídy C šíri pomocou komárieho uštipnutia.

Skontrolujte servis

Ďalej treba ešte raz skontrolovať, či všetky vaše požiadavky na stravu boli splnené, a to ako zo strany leteckej spoločnosti, tak zo strany hotela, v ktorom budete ubytovaní.

Najneskôr jeden deň pred odletom zavolajte do leteckej spoločnosti a opýtajte sa, ako máte na palube ich lietadla uchovávať svoje lieky (ideálne by ste ich mali mať celý čas pri sebe). Odovzdajte im vysvetľujúci list od vášho ošetrujúceho lekára o svojom zdravotnom stave a podstupovanej liečbe. Pokiaľ si so sebou veziete ihly, mali by ste mať od svojho lekára aj vysvetlenie, prečo ihly potrebujete. Nie je nutné písať, že máte hepatitídu C, stačí vysvetlenie, že ihly potrebujete pre svoju liečbu.

Zaistite si možnosť uložiť svoje lieky na chladnom mieste, najlepšie v chladničke alebo v chladiacej taške.
A rada na záver: skúste všetko naplánovať s dostatočným predstihom, aby ste sa vyhli stresu a čo najviac si svoju dovolenku užili.

(kam)

Zdroj: The hepatitis C trust, 08102007.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Cestovní nemoci