Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Silvester si užijete aj bez alkoholu

Väčšina z nás to pozná: blíži sa Silvester a s ním aj oslavy dlho do noci. A tiež alkoholové radovánky. Nasledujúce ráno však býva hrozné. Vedzte, že sa to dá aj inak. A ráno máte len čistú hlavu.

Každému totiž nemusí vyhovovať rok čo rok sa nalievať alkoholom. Niekto napríklad musí ďalšie ráno do práce, iný nechce byť zlým príkladom deťom pri oslave Silvestra doma s rodinou. Ako bojovať s alkoholovým pokušením, ktoré na vás číha zľava aj sprava? Prinášame niekoľko tipov, ako alkoholovým nástrahám odolať.

Kto nepije, je čudák?

V dnešnej dobe je človek, ktorý sa nechce s kamarátmi poriadne napiť, bohužiaľ, odsúdený na posmech a ocitá sa na okraji spoločenského záujmu. Inými slovami je skrátka "divný". Platí to o akejkoľvek akcii, ako je večierok, triedna schôdzka, žúr alebo skrátka len posedenie s priateľmi. Stonásobne to však platí najmä počas Silvestra. Aj tak existuje niekoľko spôsobov, ako sa alkoholu úspešne vyhnúť bez toho, aby ste "trhali partiu".

Naučte sa hovoriť NIE alebo sa vyhovorte

Vedieť odmietnuť niečo, čo nám nie je príjemné alebo sa nám nehodí, to chce kus odvahy. Pokiaľ ste silná osobnosť, pravdepodobne ovládate úplný základ asertívneho správania. Tým je vedieť hovoriť NIE. Na Silvestra je to zvlášť náročné. Druhým variantom preto môže byť pripravená výhovorka, prečo sa tohto roku nenapijete. Zaberú staré známe triky ako:

 • Som chorý a beriem lieky (napr. antibiotiká) a nemôžem ich vysadiť.
 • Som tu autom a budem sa ešte dnes vracať domov.
 • Skoro ráno musím nutne do práce.
 • Prekonal som nedávno žltačku alebo mononukleózu, takže mám prísny zákaz alkoholu od lekára.

Môže to možno vyzerať neseriózne, takto sa vyhovárať. Skúsili ste však alkohol na večierku niekedy odmietnuť? Pokiaľ áno, asi vás väčšina spoločnosti naozaj považovala za už zmieneného čudáka. Vám sa však piť skrátka nechce. Zároveň však nechcete kaziť zábavu. Drobná výhovorka vám preto môže pomôcť takú situáciu elegantne zachrániť.

Napiť sa môžete aj bez alkoholu

Existujú aj ďalšie možnosti, ako sa alkoholu vyhnúť. Myslite na dostatok nealkoholických nápojov, uvarte kávu a čaj. Pokiaľ ste zdatný herec, môžete si kúpiť ríbezľový džús a vydávať ho za víno alebo si taký džús rovno naliať do pripravenej fľaše od vína (pozor, aby niekto nechcel ochutnať). Ďalším trikom je kúpiť si nealkoholické pivo a preliať si ho do fľaše od normálneho piva. O polnoci potom oslávte nový rok detským šampanským.

Nachystajte si väčšie množstvo jedla

Radšej kúpte jedla viac než menej – nie je väčšia hanba, ako keď sa uprostred večera minie pečivo. Navyše, pokiaľ sa predsa len alkoholu nie je možné úplne vyhnúť, väčším množstvom jedla zamaskujete nežiaduce prejavy pitia alkoholu. Pretože sú silvestrovské oslavy dlhé, je potrebné myslieť aj na jedlo, ktoré naozaj zasýti. Pre zdravých jedincov si môžete dovoliť pripraviť napríklad rezne. Tuk totiž na seba spoľahlivo viaže alkohol a žalúdok s pečeňou majú menej práce s jeho spracovaním.

Ak máte v spoločnosti človeka s pečeňovým ochorením, myslite aj naňho. Kuracie mäso mu neobaľujte, nachystajte pre neho syrovú misu atď.

Oslavujte v menšom počte

Nie je pravidlom, že čím viac zúčastnených, tým lepšia párty. Päťdesiat ľudí v rodinnom domčeku už pripomína skôr zavedený klub. V takom počte je ťažké nielen Silvester nejako korigovať, ale aj ho ukončiť. Väčšie množstvo ľudí na takej párty potom vedie k tomu, že sa oslava zvrhne na alkoholové preteky.

Pripravte si program

Pitie alkoholu je často na to, aby sa účastníci uvoľnili, teda plní akúsi náhradnú rolu zábavy. Preto sú pre udržanie zábavy perfektné rôzne súťaže alebo spoločenské hry – najviac zábavy zažijete pri Twisteri (kladiete ruky a nohy na určité miesta nakreslené na hernom pláne, napríklad prestieradle, a snažíte sa nespadnúť) alebo pri celosvetovo úspešnej hre Activity (stvárňujete slová či slovné spojenia pantomímou, kreslením alebo ústne).

Ako rýchlo vytriezvieť alebo zabojovať s opicou

Popíjanie alkoholu sa môže javiť ako veľká zábava. Ale rána bývajú neznesiteľné. A koľkokrát už ste sľubovali, že sa už nikdy alkoholu nedotknete? Máme pre vás tipy na pár účinných „vyslobodzovačov“. Medzi účinné triky patrí:

 • veľa silná káva,
 • rozpustiť viac kociek cukru v pohári vody a vypiť,
 • veľká porcia mäsového vývaru,
 • extra dávka vitamínu C,
 • kyslé uhorky alebo zavináče, tie vyrovnajú kyslosť v žalúdku a urobí sa vám po nich dobre,
 • hrnček zeleného čaju urýchľujúci regeneráciu,
 • čaj z harmančeka či mäty upokojí váš žalúdok a zmierni bolesť hlavy,
 • pokiaľ si chcete svoju posilvestrovskú opicu ešte viac „osladiť”, vyskúšajte zmes rozmiešaného surového vajíčka s octom a so soľou doplnenou ostrým kečupom; táto zmes vás určite na nohy postaví.

Ľudia s ochorením pečene majú mnoho pokrmov a nápojov zakázaných. Medzi tie celkom zakázané určite patrí práve alkohol. Pri pohľade na priateľov s opicou nasledujúce ráno po Silvestri si však môžu gratulovať, že piť nesmú. Ako jedni z mála majú totiž práve tú "čistú hlavu".

(ercp)

Zdroj:
Prednášky IV. internej kliniky gastroenterológie a hepatológie 1. LF UK a VFN v Prahe.
www.samuraj.cz


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Cestovní nemoci