Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Vianočné hody pre zdravú pečeň

Môj kamarát (nie žartom) tvrdí, že Vianoce sú sviatkom obžerstva, mamonu a rodinných kríz. Vyprážaný kapor s majonézovým šalátom, kvantá koláčov a chlebíčkov spolu so značným množstvom alkoholu prvú charakteristiku naplňujú dokonale.

Pečeňovú diétu lekári nariaďujú pri ochoreniach, ktoré pečeň významne zaťažujú alebo v nej priamo prebiehajú. Akákoľvek ďalšia záťaž v podobe potravín, ktorých spracovanie si vyžaduje vysokú činnosť pečene, môže viesť k úplnému zlyhaniu orgánu. A ako to už býva, pečeni škodí takmer všetko, čo väčšina ľudí považuje za dobré.

Jogurt miesto majonézy

S varovaním je potrebné začať už pri tradičnej štedrovečernej večeri. Rybia polievka by ešte ušla. Teda pokiaľ nie je príliš korenená alebo mastná. Kapor sám osebe tiež nevadí, ale vyprážanie ho zo štedrovečerného menu pre chorú pečeň absolútne diskvalifikuje. Dusenie alebo varenie v pare mu určite na chuti neuberie. A pečeň sa vám za túto diétnu úpravu len poďakuje. Na zemiakovom šaláte je jediným problémom majonéza, ktorá sa dá ľahko nahradiť bielym jogurtom. To už sa napokon v mnohých domácnostiach dávno stalo.

Koláče zakázané

Pre človeka s pečeňovou diétou, ktorý „je na sladké“, sú celé Vianoce malá tortúra v podobe ponuky koláčov. Bohužiaľ, jediné povolené múčniky sú z piškótového cesta, pudingy a nákypy. A takých dobrôt je na priemernom vianočnom stole pomenej, pokiaľ vôbec nejaké. Spásou môže byť ovocie, ktoré väčšinou nechýba. Aj tu však vyberajte starostlivo: musí byť zrelé a bez zrniek.

Iba vyhnutie sa mäsu a sladkostiam nepomôže

V niektorých rodinách pretrval zvyk podávať na Štedrý deň na obed iba šošovicu s rožkom. Zdanlivo neškodné, dalo by sa povedať. Strukoviny a čerstvé pečivo sú však nafukujúce, a teda pre pečeňovú diétu nevhodné. Absolútneho zákazu alkoholu si je vedomý azda každý chorý. Ale nezúfajte. S príbuznými si pri návštevách je predsa možné pripiť nealkoholickým pivom.

Aj napriek niektorým diétnym opatreniam chorému s pečeňovou diétou nič nebráni užiť si Vianoce také, za aké sa vydávajú. Sviatky pokoja a pohody.

(zep)

Zdroj: www.britishlivertrust.org.uk


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Křečové žíly