Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Vírusovou hepatitídou C sa je možné nakaziť aj v práci

Možné následky infekcie vírusom hepatitídy typu C nevyzerajú vôbec pekne. Cirhóza alebo zhubný nádor pečene nie sú príjemné diagnózy, a aj napriek všetkej modernej liečbe sa nedarí vyliečiť zďaleka všetkých pacientov. Očkovanie proti tomuto typu žltačky nie je, preto je nanajvýš dôležité myslieť na prevenciu. Obzvlášť ak niekto z vašich kolegov touto zákernou chorobou už trpí.

Prenos nie je taký jednoduchý

Hlavnou cestou prenosu vírusu hepatitídy C je krv. A pokiaľ je otvorená rana na koži, množstvo krvi a z toho odvodené množstvo vírusu môže byť veľmi malé, aby vírus prenikol do tela. V podstate stačí malý oder a malá kvapka krvi a nešťastie je na svete. Znie to hrozivo, ale okrem zdravotníctva je pravdepodobnosť tejto súhry náhod veľmi malá. Svedčí o tom fakt, že drvivá väčšina chorých sa nakazila transfúziou krvi a jej derivátov, zdieľaním ihiel (najčastejšie pri aplikácii drog) a sexuálnym stykom, pri ktorom dôjde ku kontaktu krvi s krvou. Tieto činnosti našťastie nie sú v zamestnaní bežné, a preto sa tejto problematiky príliš netýkajú.

Zase tá hygiena

Dôležitá je však dôsledná hygiena. Tá však, bohužiaľ, nemusí byť u všetkých absolútnou samozrejmosťou. Za žiadnych okolností sa nesmú zdieľať hygienické nástroje, ktoré môžu prísť do kontaktu s krvou. Sú to britvy, žiletky, zubné kefky a nožničky na manikúru. Ďalším samozrejmým preventívnym opatrením by malo byť krytie všetkých rán aj drobných raniek minimálne náplasťou.

Neovplyvniteľné udalosti

Možné je všetko a medicína je plná kurióznych historiek, preto stopercentná istota ochrany neexistuje. V pracovnom prostredí môže dôjsť k takému úrazu, keď sa do ovzdušia eventuálne na najbližšiu osobu nekontrolovateľne dostane veľké množstvo krvi a pri špecifických podmienkach by touto cestou mohlo k prenosu vírusu dôjsť. Napríklad vystreknutím krvi do očí alebo do dutiny ústnej.

Ale ak sú dodržiavané vyššie zmienené pravidlá, jediným naozaj rizikovým zamestnaním, čo sa týka infekcie vírusom hepatitídy C, zostáva zdravotníctvo. V Českej republike je infikovaných 0,2 % obyvateľov.

(zep)


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Cílená biologická léčba