Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Vyliečim sa z vírusovej hepatitídy typu C?

Najväčším rizikom vírusovej hepatitídy typu C je jej prechod do chronickej fázy. Ten môže vyústiť do trvalého poškodenia pečene (cirhózy) alebo až do zhubného nádoru pečene. Cieľom súčasnej liečby je týmto smutným koncom zabrániť. Dnešná liečba je však vždy nákladná a často má množstvo nežiaducich účinkov. A aká je teda jej úspešnosť?

Čo sa musí strážiť

Pretože ide o vírusové ochorenie, je nutné kontrolovať množstvo vírusov v tele. Pri úspešnej antivírusovej liečbe sa v 1 mililitri krvi nemajú objaviť viac než dva vírusy. Ďalej je nutné vyšetriť pečeňové tkanivo pod mikroskopom. Potrebná vzorka sa odoberie ihlou. Tiež sa sleduje aktivita pečeňových enzýmov v krvi. Čím je vyššia, tým viac je pečeň poškodená. V poslednom čase sa však ukazuje, že u mnohých ľudí nezodpovedá aktivita enzýmov stupňu poškodenia pečene.

Kedy ísť na vyšetrenie

Kontroly sa robia 4 a 12 týždňov po začatí liečby. U niektorých ľudí zaberú antivirotiká rýchle. Po 4. týždni v ich krvi nie je možné detegovať vírus, pečeňové enzýmy sú v norme a stav pečene sa nezhoršuje. Ide o takzvané rapid responders (RR). U iných pacientov nastane táto zmena k lepšiemu až po dvanástich týždňoch. Sú označovaní ako early responders (ER). Cieľom dosť drahej a zaťažujúcej terapie je dosiahnutie trvalej odpovede (SR – sustained response).

Terapia na mieru

Súvislosťou medzi rýchlosťou odpovede na liečbu a dosiahnutím trvalej odpovede sa zaoberali vedci z univerzity v Calgary a výskumníci z Berlínskej univerzity. Oba tímy sa zhodli, že častejšie dôjde k SR u pacientov, ktorí dosiahli RR. Týmto šťastlivcom sa tak otvára možnosť kratšej, a pritom rovnako účinnej 48-týždňovej liečby. Nežiaduce vedľajšie účinky liečby ich potom netrápia tak dlho. Možno sa tak v budúcnosti zvýši aj spolupráca niektorých pacientov pri liečbe.

Či sa z „céčka“ vyliečite, závisí od genotypu a variability vírusu, ktorým ste sa nakazili. Dôležité je aj množstvo vírusu v tele a prípadné ďalšie infekcie (HBV, HIV). Preto sa liečba vírusovej hepatitídy C často medzi jednotlivými pacientmi líši.

(Ela)

Zdroje:
Berg T, Carosi G.: Optimizing outcomes in patients with hepatitis C virus genotype 2 or 3., Antivir Ther. 2008;13 Suppl 1:17-22., www.ncbi.nlm.nih.gov
Lee SS, Ferenci P.:Optimizing outcomes in patients with hepatitis C virus genotype 1 or 4., Antivir Ther. 2008;13 Suppl 1:9-16. Review., www.ncbi.nlm.nih.gov
Husa P, Husová L : Léčba virových hepatitid. Praha: Triton, 2000.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Fenylketonurie a PKU dieta