Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Žltačka typu A sa môže vyskytnúť aj v detskom tábore

Aj svoje dieťa posielate na jeden či dva prázdninové týždne do tábora? Pozor na žltačku typu A, typickú chorobu špinavých rúk. Pravdepodobnosť, že sa vám ratolesť vráti z pobytu v detskom rekreačnom zariadení s touto nepríjemnou chorobou, nie je vysoká, každoročne je v Česku zaznamenaných niekoľko sto ochorení. Liečba je však – najmä pre deti – pomerne otravná, pretože zahŕňa nútený pobyt v nemocnici a dlhodobé obmedzenie telesných aktivít.

Hygiena – pol zdravia

Cesty, ako sa nákaze buď celkom vyhnúť, alebo ju aspoň výrazne obmedziť, sú pritom jednoduché, dostupné a, koniec koncov, súvisia s hygienickými návykmi, ktoré by mal každý zachovávať celoživotne. Predovšetkým je potrebné dieťa poučiť, že je celkom nevyhnutné umyť si vždy pred jedlom a po toalete ruky a nedávať do úst veci, ktoré tam nepatria. Ešte lepšie je nechať dieťa očkovať, do úvahy prichádza ako pasívna (do tela sú vpravené už hotové protilátky), tak aktívna (do tela sú vpravené oslabené upravené vírusy, ktoré tvorbu protilátok naštartujú) metóda. Najlepšie je, samozrejme, ak je dieťa očkované a čistotné zároveň.

Od kamarátstva k žltačke

Vírus žltačky A sa typicky prenáša špinavými rukami a dostáva sa tak priamo ich prostredníctvom alebo kontaminovanou stravou či vodou do organizmu. To sa v tábore „zomelie“ raz-dva – kamarát ide na záchod, neumyje si ruky, dá iným deťom niečo pod zub a nešťastie je hotové. Vyhnúť sa tejto situácii je v detskom kolektíve takmer nemožné, ale ak bude každý rodič k problému pristupovať aspoň trochu zodpovedne, nemal by to byť problém. Posledný scenár nákazy, teda nákazu kontaminovanou vodou či stravou, spomeniem len pre úplnosť, tu je neočkované dieťa voči vírusu celkom „obnažené“, zatiaľ čo očkované – trúfam si povedať – celkom „obrnené“.

Očkovanie je istota

Až sa budú tohto roku deti vracať z táborov a škôl v prírode, iste sa opäť nájde niekoľko prípadov horúčkovitých ochorení, únavy, bolestí brucha a svalov, nechutenstva a zvracania. Môže to byť chrípka alebo nezávažné hnačky, ale tiež nákaza prehliadnutým kliešťom alebo žltačkou typu A (ale pozor, tá často prebieha takmer bez príznakov!). Dbajte na zdravie svojich detí, poučte ich a nechajte ich očkovať.

Rozhodne nič nepokazíte, a možnože predídete mnohým nepríjemnostiam.

(rosk)


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Cestovní nemoci