Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Žltačka typu C sa môže stať nevyliečiteľným ochorením

V puberte experimentovali s vnútrožilovými drogami. Zrazilo ich auto a museli dostať krvnú transfúziu. Napokon je vlastne jedno ako. Podstatné je, že vďaka určitej situácii teraz majú v tele vírus hepatitídy C. Ten môže byť príčinou vzniku pečeňovej cirhózy a následne i nádoru pečene. A pritom vyliečenie vírusovej infekcie nie je vôbec isté.

Infekcia vírusom hepatitídy C postihuje celosvetovo viac než 170 miliónov ľudí a v mnohých prípadoch je zodpovedná za vznik pečeňovej cirhózy a následne nádorov pečene. Štandardná liečba by mala po troch mesiacoch viesť k tzv. trvalej virologickej odpovedi, čo znamená neprítomnosť vírusu v krvi a vyliečenie. Ale to sa stane spravidla iba u 60 – 65 % pacientov.

Lieky každému nemôžu pomôcť

Príčinou neúspechu liečby môže byť jednoduchá nemožnosť podávania preparátov. Každé podávanie liekov totiž môže byť spojené s komplikáciami a nežiaducimi účinkami. A tie môžu nadobudnúť až taký charakter, že ohrozujú samotný organizmus. V tom prípade sa liečba, samozrejme, nerobí. To sa však, našťastie, týka len veľmi malej časti pacientov.

Odolné vírusy

Častejším dôvodom neschopnosti organizmu prijať liečbu bývajú samotné vírusy, ktoré sú schopné účinkom liekov odolávať. Odolnosť vírusov proti terapii je prisudzovaná variáciám aminokyselín na rôznych miestach bielkoviny vírusu. Tieto mechanizmy tak umožňujú vírusu obísť imunitnú obranu tela alebo zastaviť protivírusovú aktivitu liekov.

Chorí však stále majú šancu. Pokiaľ sa žltačka typu C nedá celkom vyliečiť, je možné ju aspoň dostať pod kontrolu (možnosti liecby).

(zep)

Zdroj: Viral Determinants of Resistance to Treatment in Patients with Hepatitis C, Clinical Microbiology Reviews, January 2007, p. 23–38, Vol. 20, No. 1


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Rakovina a její léčba