Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Zradné ihly: Čo robiť pri poranení?

Pokiaľ sú v správnych rukách, zachraňujú životy. Kvôli narkomanom a väčšiemu rozšíreniu krvou prenosných ochorení sa z nich však stala nástraha parkov a verejných miest. Reč je o injekčných ihlách.

Majte oči všade

Už J. F. Kennedy hovoril, že gram prevencie vyváži tonu následných opatrení. Preto kým začnete piknik v parku, pozrite sa, kam si dávate deku. S deťmi chodievajte pokiaľ možno na ihrisko, kde nemá kdekto voľný prístup. A hlavne ich poučte, že striekačky skrátka nesmú chytať, ale pokiaľ nejakú nájdu, majú to oznámiť dospelému. Ten by mal kontaktovať políciu, ktorá zaistí likvidáciu striekačky. Tou najlepšou prevenciou je však očkovanie. Môžete sa nechať očkovať proti vírusovej hepatitíde typu A a hepatitíde typu B.

Už sa stalo...

Hlavne zachovajte chladnú hlavu. Ranku nechajte voľne krvácať, odplavíte tým vírusy a ďalšie mikróby. Potom miesto poranenia dôkladne umyte a vydezinfikujte. Okamžite vyhľadajte lekára, všetko mu povedzte a nechajte si odobrať krv, aby sa zistilo, aké protilátky máte a v akom množstve. Za 14 dní po predpokladanej infekcii je možné preukázať množenie vírusu v tele, ešte neskôr je možné sledovať tvorbu protilátok. Pokiaľ by ste sa naozaj nakazili, dostanete protivírusovú liečbu. Tá je vysoko účinná.

Fáma alebo fakt?

Poranenia ihlou sú časté. Nákazy HIV či hepatitíd touto cestou našťastie nie. Tieto vírusy sú totiž dosť citlivé. Neznášajú vyschnutie, teplo, chlad ani slnečné svetlo – a to všetko na odhodenú striekačku pôsobí. Zo štatistík vyplýva, že pri poranení práve použitou ihlou sa nakazí vírusom hepatitídy B (VHB) 10 – 20 % poranených, vírusom hepatitídy C (VHC) 1 – 3 % a HIV 0,1 – 0,3 % poranených. Riziko infekcie dávno použitou a dlho odhodenou ihlou je teda minimálne (v rokoch 1998 – 2003 sa v Prahe poranilo o odhodenú striekačku 113 ľudí, nenakazil sa nikto). Omnoho rizikovejšie (pre nákazu VHB) sú tetovacie salóny, manikúry, pedikúry a používanie spoločných zubných kefiek a žiletiek.

Aby pre vás boli parky aj naďalej príjemným miestom na relaxáciu, je dobré byť všímavý, primerane opatrný... a očkovaný.

(ela)

Zdroje:
Krekulová L, Řehák V. Virové hepatitidy. Triton, 2002.
Haliřová R. Rizika poranění zdravotníků ostrým předmětem. Interní medicína pro praktické lékaře 2004;(1):53–54.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Fenylketonurie a PKU dieta