Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Ovplyvňuje žltačka psychiku chorého?

Ľudská psychika je so stavom organizmu veľmi tesne spätá. Procesy, ktoré v našom organizme prebiehajú, sa odrážajú i v tom, ako myslíme. Nemalo by nás teda preto prekvapiť, že keď pečeň, ktorá očisťuje krv od splodín metabolizmu, nefunguje, dochádza k tomu, že sa splodiny dostávajú do krvi a ovplyvňujú aj iné orgány.

Hysterická, alebo chorá?

Kto videl film o charizmatickej speváčke Edith Piaf, iste si spomenie na jej nespútaný život i na výkyvy, ktoré sa u nej neskôr objavovali. Môžeme ich považovať za vrtochy slávnej speváčky alebo ju označiť za labilnú hysterku, ale nemali by sme zabúdať na to, že v jej prípade veľkú úlohu celkom určite zohralo i vážne ochorenie pečene.

Vírusová hepatitída je v akútnom štádiu sprevádzaná často:

  • depresiami
  • zmenami nálad
  • podráždenosťou
  • nervozitou

Ľudia s vírusovou hepatitídou tiež trpia väčšou unavenosťou, sú často malátni a majú problém sa sústrediť. Podobné ťažkosti často sprevádzajú aj iné akútne vírusové infekcie, napríklad chrípku alebo infekčnú mononukleózu. V chronickom štádiu vírusovej hepatitídy môže vznikať takzvaná hepatoencefalopatia. Splodiny vzniknuté pri rozklade bielkovín sa krvou dostávajú do mozgu a ovplyvňujú psychiku chorého človeka.

V extrémnych prípadoch sa u ľudí s vírusovou hepatitídou môžu vyskytnúť halucinácie a bludy, títo ľudia počujú a vidia niečo, čo sa v skutočnosti nedeje. Často si tiež vytvoria mylné domnienky, ktoré nezodpovedajú skutočnosti. Môže sa objaviť napríklad podozrievavosť, paranoidné myšlienky, pocit, že sa okolie proti jedincovi sprisahalo a chce mu ublížiť.

Démon alkohol

Všetky uvedené riziká zvyšuje pravidelné popíjanie alkoholu. Chorí so zlyhávajúcou pečeňou by tiež mali obmedziť príjem bielkovín v potrave. Dôležité je i dbať na to, aby nedochádzalo k zápche a splodiny sa vo zvýšenej miere nevstrebávali z čreva do krvi.

Psychické prejavy však nie sú u všetkých chorých rovnaké, niekto je voči ochoreniu viac vnímavý, u iného sa zmeny v nálade a správaní môžu prejaviť až po dlhšom čase. Samozrejme, ak je vírusová hepatitída adekvátne liečená, zlepšia sa i popisované zmeny psychiky.

(hak)


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Revmatické nemoci