Přeskočit navigaci

Ako pracuje pečeň?

Pečeň patrí medzi najväčšie a najdôležitejšie orgány ľudského tela. Plní celý rad potrebných funkcií, na ktorých je bezprostredne závislý celý organizmus. Bez pečene sa jednoducho nedá žiť...

Pečeň tvorí najväčšiu žľazu ľudského tela. Jej podstatná časť je uložená v pravej hornej časti brucha, pod spodnou časťou hrudného koša (pod pravým rebrom). Menšia zasahuje až do ľavej polovice tela. V tesnom susedstve pečene je rad životne dôležitých orgánov. Hore bránica a pľúca, vzadu pravá oblička a vpredu a pod ňou žalúdok so začiatkom tenkého čreva, dole črevo hrubé. Pred poškodením chránia pečeň rebrá spodnej časti hrudného koša.

Na čo je?

Pečeň patrí medzi najdôležitejšie orgány ľudského tela. Má úzky vzťah k všetkým dôležitým pochodom v organizme. Jednoducho si ju môžete predstaviť ako filter a továreň, kde sa spracovávajú všetky látky zachytené z krvi. Vaša pečeň je miestom, kam smeruje prevažná väčšina toho, čo do svojho organizmu dodávate zvonku.

Potraviny, lieky i vitamíny po prehltnutí prejdú pažerákom, krátko sa spracujú v žalúdku a ďalej pokračujú do tenkého a hrubého čreva. Tam sa z črevného obsahu vstrebávajú do krvi všetky potrebné, ale i škodlivé látky. Táto krv potom putuje vrátnicovou žilou na zužitkovanie do pečene. Niektoré spracované látky sa tu ukladajú do zásoby, ostatné sú vysielané ďalej do krvného obehu a tak do celého vášho tela.

Čo dokáže?

Pečeň je miestom, kde v každom okamihu prebieha niekoľko tisíc procesov. Práve teraz sa vo vašej pečeni očisťuje krv, štiepia dôležité látky, aby sa nové mohli skladať, vzniká žlč. Pečeň plní niekoľko hlavných funkcií:

 • hospodári s energiou
  Pečeň premieňa (metabolizuje) vstrebané cukry, tuky a bielkoviny, pripravuje ich na použitie v organizme.
 • zásobuje telo živinami a vitamínmi
  Pečeň skladuje energiu a dôležité látky (minerály, vitamíny) a podľa potreby ich uvoľňuje do krvného obehu.
 • tvorí žlč
  Žlč vylučovaná do čreva ovplyvňuje vstrebávanie tukov a niektorých vitamínov. Žlčou pečeň vylučuje nadbytočné látky.
 • odstraňuje jedovaté látky
  Pečeň predstavuje dôležitú vstupnú bránu do organizmu, pôsobí ako filter, ktorý z pretekajúcej krvi odčerpáva škodlivé alebo jedovaté látky. Zachytáva a spracováva i látky vznikajúce v tele.
 • pomáha tvoriť, obnovovať a riadiť telo
  V pečeni vznikajú bielkoviny a ďalšie dôležité látky – enzýmy zúčastňujúce sa na výrobe energie, hormóny stimulujúce činnosť ostatných orgánov a bielkoviny udržujúce rovnováhu tekutín v tele. Látky tvorené pečeňou sú základnými zložkami procesu zrážania krvi.

Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Růst dětí