Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Žltačka typu C vôbec nemusí byť žltá

Nech už vírusová hepatitída C prebieha akútne, alebo chronicky, nakazený človek si svoje ochorenie nemusí vôbec všimnúť. Bohužiaľ nijako neplatí, že pri každej žltačkovej infekcii postihnutý zožltne ako citrón, čo ho spoľahlivo dovedie k lekárovi. Predovšetkým majitelia "céčka" si svoje ochorenie nosia v pečeni mnohokrát dlhú dobu, než sa ho podarí objaviť.

Až u 75 % ľudí nakazených žltačkou typu C sa ochorenie prejaví inak než príznakmi priamo spojenými s pečeňou. To zistila štúdia vedená doktorom Robertom A. Schwartzom z lekárskej fakulty v New Jersey. Najčastejšie ťažkosti, ktoré chorí ľudia udávali, bola bolesť kĺbov, mravčenie a svrbenie kože, bolesť svalov a suchosť slizníc spojená s nedostatočnou tvorbou sĺz (sicca syndróm). Podľa názoru niektorých lekárov je svrbenie kože tak častým príznakom, že by všetci pacienti s nevysvetliteľným svrbením mali byť vyšetrení na žltačku typu C.

Žltačková infekcia typu C sa môže na koži prejaviť aj inak než žltou farbou a svrbením. Medzi tie najviac špecifické príznaky, ktoré "céčko" dokáže vyčarovať, patrí:

  • Lichen planus – táto "vyrážka" sa môže objaviť nielen na koži, ale tiež na ústnej sliznici, kde vytvára jemné belavé povlaky. Niekedy sa na postihnutej sliznici môžu tvoriť aj vriedky, ktoré sú dosť bolestivé. Pokiaľ sa lichen planus prejavuje na koži, väčšinou úporne svrbí.
  • Nekrolytický erytrém – bolestivé pľuzgiere a odlupujúce sa ložiská kože okolo nôh a členkov je síce vzácnym, ale zato dosť špecifickým kožným prejavom infekčnej žlačky typu C.
  • Sicca syndróm – prejavuje sa suchosťou slizníc, predovšetkým dutiny ústnej, a tiež zníženou tvorbou sĺz, čo vedie k suchosti oka.
  • Leukocystoklastická reakcia – prejavuje sa ako vystúpené červené ložisko na dolných končatinách.

Ako je vidieť, žltačka typu C sa môže prejavovať veľmi pestro, a niekedy sú príznaky také nenápadné alebo nešpecifické, že je veľký problém infekciu odhaliť. Preto obzvlášť ľudia z ohrozených skupín (napríklad zdravotníci alebo užívatelia žilovo aplikovaných drog) by mali na možnosť nákazy vždy pamätať.

(vek)

Zdroje:

  1. Cacoub P, et al. Extrahepatic manifestations of chronic hepatitis C. Arthritis Rheum 1999;42:2204–2212.
  2. Schwartz R, et al. Cutaneous manifestations of hepatitis C. Medscape 2007


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Rakovina a její léčba