Přeskočit navigaci

Rizikové skupiny

Hepatitída C najčastejšie postihuje príslušníkov z niektorých rizikových skupín. Sú to ľudia, ktorí majú spoločný niektorý z tzv. rizikových faktorov:

  • transfúzia krvi
  • užívanie drog
  • práca v zdravotníctve
  • sexuálny partner alebo člen domácnosti s hepatitídou
  • striedanie sexuálnych partnerov

Užívatelia drog

Hepatitídu typu C môže mať odhadom až 75 percent ľudí, ktorí si niekedy v živote aplikovali vnútrožilovo drogu. Niektoré štatistiky uvádzajú, že po piatich rokoch života v komunite užívateľov drog a pri ich spoločnej aplikácii je riziko nákazy vírusom HCV až 90-percentné. K šíreniu infekcie prispieva zdieľanie predmetov denného života a pomôcok na aplikáciu drogy.

Príjemcovia krvi

Vírus hepatitídy C bol až do svojho objavenia zodpovedný až za 90 percent všetkých ochorení pečene, ktoré vznikli po transfúzii krvi. Bez dostatočných diagnostických metód nebolo možné ich pôvodcu odhaliť. Darcovia krvi infikovaní vírusom HCV tak v snahe zachrániť život iným nevedomky odovzdávali nebezpečnú chorobu. Plošné zavedenie testovania darcov prinieslo výrazné zníženie rizika nákazy touto cestou.

Zdravotníci

Nákaza hrozí v prípade styku s krvou, používaním injekčných ihiel alebo ostrých nástrojov. Za väčšinu nákaz môže nešťastná náhoda, agresia zo strany pacienta alebo nedbalosť.

Deti infikovaných matiek

Riziko prenosu vírusu z matky na dieťa je nízke, vzhľadom k vzájomnému úzkemu kontaktu však reálne. Dochádza k nemu predovšetkým v priebehu pôrodu, keď krv novorodenca prichádza do priameho styku s krvou matky. Dieťa narodené matke s hepatitídou C by malo byť vo veku jedného roka otestované na prítomnosť vírusu. Dojčenie nepredstavuje riziko. Nebezpečné môžu byť iba popraskané, krvácajúce bradavky.

Promiskuitné osoby

V ostatných telesných tekutinách okrem krvi sa vírus nachádza len vo veľmi malom množstve. Časté striedanie sexuálnych partnerov však riziko nákazy zvyšuje. Dôrazne sa odporúča dodržiavať pravidlá bezpečného sexu. Zvýšenú opatrnosť si zasluhujú sexuálne praktiky, pri ktorých hrozí poranenie alebo kontakt s krvou partnera – análny styk, styk počas menštruácie.

Ostatní

Hepatitídou C sú ohrození všetci bez rozdielu. Popri jasne dokázaných spôsoboch nákazy existuje aj nezanedbateľný počet chorých, u ktorých nie je prítomný žiaden z rizikových faktorov. Až každý desiaty chorý sa nikdy nedozvie, akým spôsobom mohlo práve v jeho prípade dôjsť k nákaze.

Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Růst dětí