Přeskočit navigaci

Ako ochrániť blízkych

Ako sa na mňa bude pozerať okolie? Čo moja rodina? Neohrozil som ju? Vírus hepatitídy C sa prenáša hlavne krvou.

Bežný kontakt je teda možný, a dokonca žiaduci. Objatie, podanie ruky ani bozk na tvár nikoho neohrozí. Dokonale bezpečné je i spoločné jedlo a pitie. Choroba vás nemusí vylúčiť zo spoločnosti. Stačí len dodržiavať základné hygienické opatrenia. Nekomplikovaná vírusová hepatitída nevyžaduje pracovnú neschopnosť!

Ako viete, bežným kontaktom sa choroba nešíri. Váš život v domácnosti, v práci alebo v spoločnosti preto nemusí byť nijako obmedzený. Napriek tomu sa naučte správať zodpovedne a dodržujte niekoľko základných bezpečnostných opatrení. Pomôžu zbytočne nezvyšovať riziko prenosu:

  • Nepoužívajte holiace čepieľky, klieštiky na nechty, depilačné nástroje, zubné kefky a jedálne potreby, ktoré používajú iní ľudia. Je vhodné používať i svoj vlastný hrebeň alebo kefu na vlasy.
  • Otvorené rany vždy zakrývajte obväzom.
  • Nevystavujte ostatných kontaktu so svojou krvou – akékoľvek škvrny od krvi vyčistite dezinfekčným prostriedkom.
  • Injekčné ihly používané pri liečbe hepatitídy C likvidujte so špeciálnou starostlivosťou.

Pri starostlivosti o svoje zdravie nezabúdajte na udržiavanie zdravého chrupu. Pozor na ochorenie ďasien spojené s ich krvácaním. Vtedy môžu byť nebezpečné i vaše sliny a bozkávanie sa stáva rizikovou aktivitou. O tom, že trpíte hepatitídou typu C, by mal vedieť okrem praktického lekára i váš zubár. Pred začatím akéhokoľvek výkonu upozornite lekárov, sestry i laborantov na to, že ste chorí a že majú byť opatrní vo zvýšenej miere.

Čo na to povedia?

Nemusíte nutne informovať všetkých, s ktorými prídete do styku. Na druhej strane však nie je rozumné zostávať so svojou chorobou sám. Musíte sa mať o koho oprieť. Zverte sa svojmu najbližšiemu okoliu.

V povedomí mnohých ľudí je "žltačka" nebezpečná choroba prenášaná i obyčajným pohľadom. O jej skutočných vlastnostiach a rizikách vie väčšina len veľmi málo. Preto panujú skreslené názory. Je dôležité vedieť, že sa na osobu, s ktorou budete o svojej chorobe hovoriť, môžete spoľahnúť a že jej môžete dôverovať. Pokúste sa ju informovať:

  • ako choroba prebieha,
  • aké sú jej príznaky,
  • aké má možnosti liečby,
  • kde sa o nej môžu viac dozvedieť.

Váš sexuálny partner i osoby, s ktorými zdieľate spoločnú domácnosť, by mali absolvovať vyšetrenie hladiny pečeňových enzýmov (ALT) a test prítomnosti protilátok proti HCV.

Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR