Přeskočit navigaci

Diéty a výživa

Pečeňová diéta už dávno nespočíva v konzumácii suchých rožkov a horkého čaju. Okrem niekoľkých základných obmedzení sa blíži normálnej strave.

Žiadne striktné obmedzenia diéty neexistujú. Čo budete jesť, to záleží len na vás a vašej znášanlivosti. Je však dobré obmedziť prísun tukov, najmä prepálených. Naopak, prospieva ovocie a zelenina. Chorý obvykle skoro zistí, ktoré jedlá mu spôsobujú problémy. Tých by sa mal vyvarovať. Taktiež je možné, že sa budú reakcie na jedlo v priebehu liečby meniť. Všetko, čo zodpovedá zdravému životnému štýlu, pomáha i pečeni a tým aj liečbe. Obezita je jedným z faktorov, ktoré pôsobia na úspešnosť liečby negatívne.

Strážte si tekutiny

Dostatočný pitný režim by mal dodržiavať každý človek. Pri liečbe však jeho význam podstatne rastie. Zároveň rastie aj potreba tekutín. Možno zistíte, že počas dňa vypijete trebárs aj dvojnásobok toho, čo pred začatím liečby.

Pite predovšetkým čistú vodu – nesladenú, bez bubliniek. Pre spestrenie rôzne čaje, sem-tam nejakú tú ochutenú limonádu, minerálku, džús. Nevhodná je káva a nápoje obsahujúce kofeín (kola), pretože tieto nápoje patria medzi takzvané diuretiká – podporujú tvorbu moču, ich pitím telo paradoxne tekutiny naopak stráca.

Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Revmatické nemoci