Přeskočit navigaci

Prvé príznaky

Pečeňové ochorenie na seba môže upozorniť celým radom príznakov. Niektoré z nich môžete pozorovať od začiatku ochorenia a pri jeho miernom priebehu, iné sú známkou pokročilého ochorenia a už ťažkého poškodenia pečene.

Prvé príznaky nákazy a začiatok ochorenia na hapatitídu C poznáme len veľmi ťažko. Akútny zápal pečene sa často tvári ako bežná chrípka. Môžete trpieť:

  • zvýšenou teplotou
  • bolesťami svalov
  • bolesťami kĺbov
  • nevoľnosťou
  • zvracaním
  • nechutenstvom

Pacienti sa niekedy sťažujú na neurčitú bolesť brucha sprevádzanú hnačkami. Vždy však ide o veľmi nenápadné príznaky, ktoré po krátkom čase odznejú.

U niektorých chorých sa objaví charakteristické žlté sfarbenie kože a očného bielka – žltačka.
Nie každý zápal pečene sfarbí chorého dožlta. Väčšinou ide až o neskorú známku rozvinutého ochorenia. Niekedy sa nemusí objaviť vôbec. Žlté sfarbenie kože tiež vôbec nemusí súvisieť so zápalom pečene. Okrem iného môže ísť o príznak ochorenia žlčníka alebo žlčových ciest.

Príznaky ochorenia pečene nemusia byť zvlášť typické. Pri absencii žltačky môže pôvod ťažkostí chorého dlho unikať. V prípade podozrenia na hepatitídu preto kontaktujte svojho lekára a nechajte sa podrobne vyšetriť.

Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Poruchy imunity